Lifestyle

Środa 19.12.2018, Izabela Popko

Miewasz problemy z żołądkiem? Oto, co może być przyczyną

Alergia pokarmowa jest częstym problemem dotykającym zarówno kobiety jak i mężczyzn. Zaburzenie to polega na nadmiernej wrażliwości organizmu na niektóre pokarmy.

alergie pokarmowe.jpg

Mechanizm alergii wiąże się wczesnym początkiem i zwykle gwałtownym przebiegiem reakcji alergicznej. Najlepszym sposobem na uniknięcie nieprzyjemnych dolegliwości jest eliminacja z diety szkodliwych alergenów.

Kiedy diagnozować się w kierunku alergii pokarmowej?

Alergie charakteryzują się natychmiastowym pojawieniem się objawów po spożyciu pokarmu. Do objawów alergii pokarmowej należą:

  • dolegliwości pokarmowe - wymioty, biegunki, zgaga, zaparcia, odbijanie, mdłości, wzdęcia brzucha, bóle brzucha (w tym kolki),
  • zespół alergii jamy ustnej - obrzęk, pieczenie i swędzenie w obrębie warg, jamy ustnej, języka, gardła i krtani,
  • wstrząs anafilaktyczny.
  • nasilenie chorób alergicznych (np. atopowego zapalenia skóry, alergicznego nieżytu nosa, alergicznego zapalenia spojówek, astmy oskrzelowej).

Alergie pokarmowe najczęściej dotykają tych, którzy wcześniej mieli zdiagnozowane inne choroby alergiczne bądź występowały one w rodzinie. U takich osób warto wykonać diagnostykę alergologiczną - komentuje dietetyk Katarzyna Startek, specjalista Zdrowegeny.pl. Platforma internetowa Zdrowegeny.pl oferuje nowoczesne badania diagnostyczne największych laboratoriów w Polsce i umożliwia ich przeprowadzenie w ponad 450 punktach pobrań w całym kraju.

Na czym polegają testy alergiczne?

Pierwszym krokiem, aby poznać przyczynę alergii jest obserwacja objawów po poszczególnych produktach spożywczych. Najczęściej uczulającymi pokarmami w przypadku dorosłych są ryby, owoce morza, orzeszki ziemne i orzechy drzew. Oczywiście reakcje alergiczne mogą wystąpić po każdym innym pokarmie.

W następnej kolejności wykonuje się różnorodne testy diagnostyczne, m.in. testy skórne punktowe i testy alergiczne z krwi. Pozwalają one postawić konkretną diagnozę, dzięki której możliwe będzie unikanie szkodliwych produktów. Testy skórne punktowe polegają na nałożeniu roztworów alergenowych na skórze, nakłuciu ich, a następnie obserwowaniu, czy pojawiają się zmiany skórne. Testy alergiczne z krwi natomiast wymagają jedynie pobrania próbki krwi, która jest następnie analizowana w laboratorium diagnostycznym pod kątem stężenia przeciwciał IgE specyficznych dla konkretnych alergenów pokarmowych - o alergii świadczy podwyższony wynik.

Aktualnie dostępne są również molekularne testy alergiczne z krwi, które umożliwiają znacznie dokładniejszą diagnostykę. W tym badaniu wykrywane są, jakie dokładnie białka są przyczyną reakcji alergicznej. Wynik testów molekularnych umożliwia najlepsze zindywidualizowanie diety i leczenia alergii pokarmowej (np. dostosowanie immunoterapii swoistej).

Leczenie alergii pokarmowej polega przede wszystkim na zastosowaniu diety eliminacyjnej, która powinna trwać co najmniej kilka lat. Jeżeli alergia pokarmowa wystąpiła po raz pierwszy w wieku dorosłym, istnieje spore ryzyko, że będzie się utrzymywać przez wiele lat - dodaje Katarzyna Startek.