Konkursy

Środa 20.01.2016, ckm.pl / fot. Jacek Bonecki

Wygraj album "Rajd Dakar"

Chcesz choć trochę poczuć się jakbyś uczestniczył w Rajdzie Dakar? Zmagania tytanów motorsportu oraz ekip ich wspierających w epickich fotografiach ujął Jacek Bonecki. Za kulisy arcytrudnego rajdu terenowego wprowadzi z kolei Kajetan Cyganik.

rajd-dakar-okładka.jpg
Oprócz genialnych fotografii w klimat Rajdu świetnie wprowadza nas Kajetan Cyganik. Wciela się w narratora, który przedstawia nam historię Dakaru, kulisy, ciekawe historie oraz serwuje kilka wisienek na ten zakurzony tort w postaci wywiadów, m.in. z Adamem Małyszem, Krzysztofem Hołowczycem, Rafałem Sonikiem czy Kubą Przygońskim.

Dakar świetnie podsumowuje Rafał Sonik, który w ubiegłym roku wygrał ten rajd na quadzie:
„Mamy w sobie naturalną potrzebę przesuwania granic swoich możliwości, eksplorowania, szukania nowych wyzwań. Dakar, który wystawia nasze ciało i psychikę na ogromną próbę, jest idealnym lekarstwem na tę chorobę”

KONKURS
Chciałbyś wygrać jedną z 15 książek „Rajd Dakar” ? Weź udział w konkursie CKM.PL, który odbywa się na Fan Page'u CKM (post konkursowy poniżej) i napisz w komentarzach: Kto spoza świata motorsportu mógłby wystartować w Dakarze i dlaczego by sobie poradził? Na Wasze odpowiedzi czekamy do 27.01.2015



RECENZJA KSIĄŻKI

Fragment książki:
SEN, KTÓRY ZABIJA
Pomysł na zorganizowanie tak trudnego wyzwania zrodził się w zupełnie wyjątkowych okolicznościach. Gdyby nie odrobina szczęścia, jego pomysłodawca prawdopodobnie nie dożyłby chwili, gdy rajdowa kolumna po raz pierwszy ruszyła spod Paryża w kierunku stolicy Senegalu, otwierając fascynujący rozdział w historii sportu motoryzacyjnego. Człowiekiem, o którym mowa, był Thierry Sabine. Pasjonat, który stworzył Rajd Paryż–Dakar i którego rajdów również zabił.

Ten francuski motocyklista był wielkim wizjonerem. Nie cofał się przed żadnym wyzwaniem. Żył marzeniami i je realizował. Jego przyjaciele wielokrotnie powtarzali, że przy nim wszystko wydawało się łatwe, a słowo „przeszkoda” rozwiewało się szybciej niż poranna mgła. Dlatego nikt w gronie kolegów nie zastanawiał się, gdy w 1977 r. zaproponował im wspólny start na motocyklach w rajdzie od Wybrzeża Kości Słoniowej do Lazurowego Wybrzeża, czyli Abidjan-Nice Rally. Początkowo wszystko przebiegało zgodnie z planem. Jednak na terytorium Nigru, pomiędzy miejscowościami Dirkou i Madama, Thierry Sabine zgubił się na pustyni. Przez dwa dni błąkał się z motocyklem bez wody i jedzenia. Kiedy okazało się, że zarówno jego kompas, jak i zegarek nie działają, porzucił maszynę i ruszył pieszo przez pustynię w poszukiwaniu pomocy. Helikopter ratunkowy znalazł go tylko dzięki temu, że ułożył z kamieni wielki krzyż. Francuz znalazł się na krawędzi. Był skrajnie wyczerpany. Pojedyncze godziny, a być może nawet minuty mogły zadecydować o jego życiu. Znajomi chcieli wysłać na wydmy wyprawę ratunkową, ale ekipy ratownicze nie wyraziły na to zgody. Zachodziła obawa, że walcząc o jedno ludzkie istnienie, narażą na niebezpieczeństwo dziesięć kolejnych. Sabine był jednak nie tylko człowiekiem, którego przez życie prowadziły pasja, marzenia i odwaga, lecz także niezwykły hart ducha i charakter wojownika. Nie poddał się, a co więcej, obiecał sobie, że jeśli przeżyje, to zorganizuje rajd. Nie jakąś tam rywalizację, ale prawdziwy test wytrzymałości fizycznej, siły charakteru i niezłomności człowieka oraz niezawodności maszyny.

Tak narodziła się legenda Rajdu Paryż–Dakar. Trudno więc dziwić się temu, że po niespełna 40 latach wciąż budzi ogromne emocje i elektryzuje ludzi mieszkających we wszystkich zakątkach świata.

dakar1.jpg

NAJWAŻNIEJSZE DATY RAJDU DAKAR
1977 – Thierry Sabine gubi się na pustyni i wpada na pomysł zorganizowania rajdu z Paryża do Dakaru
1979 – pierwsza edycja Rajdu Dakar
1986 – śmierć Thierry’ego Sabine’a
1988 – w Rajdzie Dakar wystartowały dwie polskie ciężarówki Star
2001 – pierwsze i dotąd jedyne zwycięstwo kobiety w Rajdzie Dakar; trofeum powędrowało do Jutty Kleinschmidt
2008 – impreza zostaje po raz pierwszy w historii odwołana z powodu zagrożenia terrorystycznego
2009 – debiut zmagań w Ameryce Południowej
2012 – Dariusz Rodewald u boku Gerarda De Rooya wygrywa Rajd Dakar
2015 – Rafał Sonik zwycięża na quadzie, a Krzysztof Hołowczyc zajmuje trzecie miejsce w klasie samochodów