Zostań komandosem - GROM rekrutuje cywilów
Jeśli uważasz, że jesteś mistrzem w „Call of Duty” i zawsze głośno komentujesz spieprzone akcje komandosów, to masz szansę potwierdzić swoje umiejętności w realu. Jedna z najlepszych jednostek specjalnych na świecie przyjmuje w swoje szeregi kandydatów, którzy nigdy nie służyli w wojsku.
Na stronie internetowej GROM pojawiło się ogłoszenie rekrutacyjne. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że słynna jednostka skierowała ofertę również do osób, które nie były do tej pory zawodowo związane z mundurem. I wcale nie chodzi o pracę za biurkiem.
FORMALNOŚCI
Zainteresowanym pracą w GROM nie musza spełniać zbyt wielu formalnych warunków. Z komunikatu dowiadujemy się, że muszą mieć wykształcenie wyższe lub średnie i potwierdzenie znajomości dowolnego języka obcego.
Kandydaci powinni mieć polskie obywatelstwo i zdolność do służby w jednostkach desantowo-szturmowych. Oprócz tego, trzeba uzyskać tzw. poświadczenie bezpieczeństwa, czyli dokument umożliwiający dostęp do tajnych informacji - w tym pomoże Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Służba Kontrwywiadu Wojskowego. Górna granica wieku to 30 lat.
Aby rozpocząć proces rekrutacji, należy przesłać uzupełniony kwestionariusz zawierający standardowe pytania, dotyczące m.in. wykształcenia i przebiegu zatrudnienia. Oprócz tego, przyszli komandosi muszą napisać list motywacyjny, w którym rozmarzą się na temat „idealnego obrazu przyszłości” ich służby.
Po sprawdzeniu zdolności literackich, kandydaci przystępują do kwalifikacji i selekcji, w czasie których trzeba wykazać się sprawnością fizyczną.
TESTY SPRAWNOŚCIOWE
Kwalifikacje rozpoczyna marszobieg na dystansie trzystu metrów i podciąganie na wysokim drążku. Następnie odbywają się testy psychologiczne. Ostatnią częścią tego etapu jest sprawdzian w terenie. Wygląda to trochę jak obóz przetrwania – grupa facetów jedzie w góry, gdzie wystawiane na próbę są ich predyspozycje psychofizyczne. Do tego etapu można podejść jedynie trzy razy w życiu.
Osoby, którzy przeżyją etap kwalifikacji, przystępują do selekcji. W ramach tego procesu po raz kolejny jest weryfikowana sprawność fizyczna oraz przeprowadzane są testy terenowe i psychologiczne. Oprócz biegu i podciągania się na drążku, kandydaci muszą zaliczyć sprawdzian wysokościowy, walkę wręcz i wejście na linę – co może otwierać drzwi do wojskowej kariery cyrkowcom. W tej fazie sprawdzane są również umiejętności pływackie.
W przeciwieństwie do kwalifikacji, do selekcji można przystępować jedynie dwukrotnie.
Termin składania aplikacji mija 30.09.2019. Jednostka nie podała informacji na temat proponowanego wynagrodzenia.