Znaleziono jaja z zarodkami dinozaurów. Zakopcie je z powrotem, jest 2020 rok!

Niech 2020 r. się już skończy. Pandemia koronawirusa to jedno, ale w tle pojawiają się coraz to nowe powody do strachu. W Hiszpanii znaleziono jaja dinozaurów. Są w świetnym stanie, więc w większości najprawdopodobniej będzie można znaleźć zarodek.
JAJA.jpg

Jose Manuel Gasca jest paleontologiem na uniwersytecie w Saragossie i pasjonatem wykopalisk. To właśnie on odnalazł ponad 20 jaj dinozaurów, które najprawdopodobniej pochodzą sprzed ok. 68 milionów lat. Należały one do któregoś z tytanozaurów. Ich ciała osiągały długość 30 metrów, a waga przekraczała 100 ton. Jaja mierzą ok. 20 cm i znajdowały się w czterech gniazdach położonych blisko siebie.

AlamosaurusDB.jpg

Jest to niezwykle ważne wydarzenie dla nauki. W większości jaja zachowały się w idealnym stanie przez to, że samice dinozaurów przysypały je ziemią i roślinami, a embriony nie miały warunków do wyklucia. Jose Manuel Gasca twierdzi, że cztery jaja są zachowane w na tyle dobrym stanie, że w środku znajdują się nienaruszone zarodki. przed naukowcami wiele badań, dzięki którym lepiej zrozumieją funkcjonowanie tych stworzeń. Naukowiec prognozuje, że w okolicy może znajdować się więcej pozostałości po prehistorycznych zwierzętach.
W normalnych okolicznościach cieszylibyśmy się z takiego znaleziska, ale nie oswoiliśmy się jeszcze z myślą, że naukowcy znaleźli starożytne, egipskie grobowce i planują je otworzyć. Martwimy się także o niebezpieczną bakterię, która wyciekła z chińskiego laboratorium. Zdecydowanie wystarczy tych emocji, a odtwarzanie dinozaurów i tworzenie scenariuszy rodem z "Parku Jurajskiego" lepiej zostawić na przyszły rok.


Dodał(a): Konrad Klimkiewicz Czwartek 01.10.2020