Zmarł Stan Lee, legendarny twórca komiksów o superbohaterach

Gdyby nie on, nigdy nie poznalibyśmy postaci takich jak Spider-Man, Hulk, Daredevil, Thor czy Doktor Strange. W wieku 95 lat zmarł Stan Lee, współtwórca komiksów z uniwersum Marvela.
universalpix443572.jpg

O śmierci artysty poinformowała jego córka J.C. na łamach portalu tmz.com. Według jej relacji Lee został przetransportowany ambulansem do szpitala Cedars-Sinai Medical Center w poniedziałek 12 listopada rano, gdzie tego samego dnia zmarł.

Dokładna przyczyna śmierci nie jest znana, wiadomo jednak że artysta w ciągu ostatniego roku chorował na zapalenie płuc i skarżył się na problemy ze wzrokiem. W 2012 roku przeszedł też operację serca, podczas której wszczepiono mu rozrusznik. Lee żartował wówczas, że wreszcie ma coś wspólnego z jednym ze swoich bohaterów – Iron Manem.

– Mój ojciec kochał wszystkich swoich fanów. Był najwspanialszym i najporządniejszym człowiekiem – powiedziała córka artysty w rozmowie z TMZ.

Stan Lee rozpoczął tworzenie komiksów dla Marvela w 1961, kiedy to razem z Jackiem Kirbym napisał swój pierwszy komiks – Fantastyczną Czwórkę. Później Lee stworzył postać Spider-Mana, a w kolejnych etapach kariery pisał komiksy m.in. o Czarnej Panterze, Hulku, X-Men, Iron Manie czy Avengers. Odkąd uniwersum Marvela zawitało do kin, Lee grał w większości filmów epizodyczną rólkę, czyli tzw. cameo. Artysta był uważany za ikonę współczesnej popkultury.Dodał(a): Jakub Rusak/ fot. Starstock Wtorek 13.11.2018