Zbrojna Europa, bezbronni Polacy

Gdzie jest najwięcej broni w Europie? Obywatele którego kraju posiadają największą ilość legalnych jednostek strzelających? Swoimi sposobami zliczył to The Washington Post, a na przyjemną grafikę zamienił to Jakub Marian, Czech. Jego krajanie bronią się miernie. Jednak Polacy wypadają słabo, jak mało kto na Starym Kontynencie.
polska bezbronna.jpg

W grudniu pisaliśmy o tym, że Unia Europejska chce zaostrzyć przepisy dotyczące broni palnej. Komisarze, nie sprawdziwszy dogłębnie problemu obrotu nielegalną bronią, chcą zabronić posiadania półautomatycznych (samopowtarzalnych) jednostek. Czyli np. większości popularnych pistoletów.

W międzyczasie możemy porównać ilość broni, która jest w posiadaniu obywateli poszczególnych krajów, dzięki przyjaznej grafice od kolegi z południa. Oryginał dostępny jest na jego stronie – Jakubmarian.com.

Z kolei dane do grafiki zgromadził The Washington Post. W ich zestawieniu wyczytujemy takie dane jak: miejsce w rankingu „nasycenia” rynku bronią, ilość broni na 100 obywateli, łączna liczba broni cywilnej, liczba morderstw przy użyciu broni, ilość morderstw przy użyciu broni na 100 000 obywateli i procentowy udział broni we wszystkich zabójstwach.

europa zbrojna.jpg

O dziwo – Szwajcaria, która od wieków jest neutralna i nie angażuje się w żadne konflikty, jest najlepiej uzbrojona cywilnie w Europie. A może właśnie dlatego inne państwa wiedzą, żeby Szwajcarów omijać szerokim łukiem, bo gdy zapukają do ich drzwi, mogą zobaczyć pistolet na powitanie. Z kolei Polska o wielkich tradycjach bojowych wypada bardzo blado. Z drugiej strony, znając nasze krewkie charaktery i temperamenty gorętsze niż u południowców, lepiej nie dawać nam takich narzędzi rozstrzygania waśni sąsiedzkich do rąk...
Dodał(a): Paweł Jaśkowski Wtorek 31.05.2016