Zbiornik na deszczówkę – ekologiczny i ekonomiczny sposób na wodę

Zbiornik na deszczówkę to bardzo dobry sposób na to, aby wodę z opadów atmosferycznych wykorzystać w naszym gospodarstwie domowym. Na przykład do podlewania ogrodu czy też do innych prac. To rozwiązanie, które jest modne, bo ekologiczne, a poza tym pomaga zaoszczędzić na rachunkach za wodę.
iStock-848786726.jpg

Wykorzystanie deszczówki dzięki użyciu odpowiednich zbiorników to rozwiązanie, które znalazło zastosowanie w wielu gospodarstwach domowych. Takie zbiorniki sprawdzają się zarówno w domkach jednorodzinnych, jak i na działkach. Za każdym razem są opcją ekonomiczną pozwalającą zaoszczędzić pieniądze w związku z obniżeniem rachunków za wodę (nie musimy zużywać wody z wodociągów na przykład do podlewania ogródka czy innych prac gospodarskich) – taki zbiornik na wodę może zmniejszyć koszty za wodę nawet o 50 procent. Za zbiornik na deszczówkę będzie nam też wdzięczne środowisko – w ten sposób ograniczamy zużycie wody pitnej, której deficyt występuje już na całym świecie. Jak więc wybrać zbiornik na deszczówkę? Na co zwrócić uwagę? Odpowiedzi na te pytania w dalszej części artykułu.

Jak dobrać wielkość zbiornika na deszczówkę?

Wielkość zbiornika na wodę zależy od tego, jakiej ilości wody pochodzącej z opadów atmosferycznych będziemy potrzebować. Do domków jednorodzinnych najczęściej są wybierane zbiorniki na deszczówkę o pojemności od 220 litrów do 350 litrów. Jednak w asortymencie sklepów są dostępne także zbiorniki mniejsze w sam raz nadające się na rekreacyjną działkę oraz dużo większe, na przykład o pojemności 1000 litrów. Wybierając zbiornik na deszczówkę, trzeba wziąć też pod uwagę średni opad deszczu w ciągu roku – tak by zgromadzona woda nie stała w zbiorniku zbyt długo. Ważna jest także powierzchnia dachu. z której woda spływa do rynny a następnie do naszego zbiornika na deszczówkę.

Jakie są rodzaje zbiorników na deszczówkę?

Wśród zbiorników na deszczówkę wyróżniamy zbiorniki naziemne i podziemne. Poniżej krótka charakterystyka każdego rodzaju:

Zbiorniki podziemne – zbiorniki podziemne są, jak sama nazwa wskazuje, umieszczane pod ziemią. Ich pojemność zaczyna się od 2000 litrów. Takie zbiorniki można łączyć ze sobą w sposób modułowy. W ten sposób możemy zwiększać pojemność zbiornika na deszczówkę. Pojemniki te odprowadzają wodę bezpośrednio z systemu rynien. Niektóre zbiorniki podziemne na deszczówkę są bardziej zaawansowane i mają wmontowane specjalne czujniki i filtry. Mogą być także połączone z kanalizacją domu dzięki czemu deszczówki możemy używać także wewnątrz budynku – na przykład do spłukiwania toalety.

Zbiorniki naziemne – takie zbiorniki gromadzą wodę, która spływa do nich prosto z rur spustowych. Miejsce ich instalacji to najczęściej pobliże elewacji budynku. Jeśli chodzi o ich pojemność, to występują one w wielkościach od 200 do 2000 litrów. Takie pojemniki poza różnymi rozmiarami mają także różną stylistykę. Ponieważ przeważnie są widoczne, producenci dbają o ich wysokiej jakości estetykę i różnorodność – tak by zbiornik na deszczówkę można było bez problemy dobrać do designu budynku.

Zalety i wady korzystania ze zbiornika na wodę z rynny

Wykorzystanie wody z rynny spływającej do zbiornika na deszczówkę w gospodarstwie domowym ma wiele zalet. Do podstawowych należy oszczędność na rachunkach – jak już wcześniej wspomniano dzięki takiemu rozwiązaniu mogą być niższe nawet o 50 procent. Poza tym to rozwiązanie bardzo ekologiczne. Dzięki niemu oszczędzamy wodę pitną, której z roku na rok w wyniku zmian klimatycznych jest coraz mniej, a coraz więcej rejonów – nawet w Europie – jest pod tym względem zagrożonych. Dlatego jeżeli możemy w prosty sposób zrobić coś, by sytuację tę poprawić, warto zdecydować się na wykorzystanie wody z rynny i na gromadzenie jej w zbiornikach na deszczówkę. Jako wadę można wymienić natomiast korzystanie z takich zbiorników zimą w czasie mrozów. O tej porze roku najlepiej dla bezpieczeństwa z takiej instalacji zrezygnować. Zamarznięta woda może być po prostu przyczyną popsucia się zbiornika na deszczówkę.

Na co zwrócić uwagę, kupując zbiornik na deszczówkę?

Kupując zbiornik na deszczówkę, trzeba wziąć przede wszystkim pod rozwagę to, czy chcemy zainwestować w zbiornik naziemny czy podziemny. Kluczowym parametrem jest także opisywana wyżej pojemność zbiornika na wodę z rynny. Ważny jest także materiał zbiornika. Wśród tych naziemnych znajdziemy takie wykonane z polietylenu imitującego różne inne materiały, na przykład drewno czy kamień. Istotne jest także to, jak długa jest gwarancja pojemnika, której udziela producent. Ważne, by zbiornik cechowała 100-procentowa szczelność i by użyty materiał nie łączył się w żadnym miejscu. Szeroki wybór zbiorników na deszczówkę to https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/nawadnianie/pompy-i-zbiorniki/zbiorniki.html.

Nowoczesne i proste rozwiązania stosowane w domu i w ogrodzie https://www.castorama.pl/ pozwolą nam żyć praktycznie, ekonomicznie i z myślą o otaczającym nas świecie.


Dodał(a): CKM.PL Poniedziałek 29.03.2021