Zakład karny w Krakowie laureatem plebiscytu "Miejsce przyjazne rodzicom z dziećmi"

Gdy słyszymy określenie "miejsce przyjazne dla rodzin" przed oczami pojawia nam się przyjemna przestrzeń, gdzie rodzice mogą wypić kawę i porozmawiać, a dzieci znajdą atrakcje w kąciku z zabawkami. W Krakowie wygląda to jednak nieco inaczej.
karny zaklad.jpg

Organizatorzy opisują ideę plebiscytu w następujący sposób:" Chodzi o promowanie miejsc, w których rodziny z dziećmi są nie tylko mile widziane, a wręcz oczekiwane. Mają się tam czuć dobrze i móc razem spędzać nie tylko czas wolny, ale i załatwiać wszelkie potrzebne sprawy". Skąd w takim razie pojawił się tam zakład karny? Zgłoszono go ze względu na salę widzeń, która zostałą stworzona specjalnie dla więźniów, którzy chcieliby pobawić się ze swoimi dziećmi.

Laureaci byli wybierani spośród pięciu kategorii:
1. Hotele, gastronomia i rozrywka
2. Firmy produkcyjne, obiekty handlowe i mieszkalne
3. Kultura, sport i rekreacja
4. Urzędy i edukacja
5. Zdrowie

Zakład Karny w Nowej Hucie zwyciężył w tej czwartej. W sali widzeń stworzono kącik dla dzieci w ramach programu readaptacyjnego "zaczarowany świat". Pomieszczenie zostało wyremontowane, odświeżone i dostosowane do spotkań więźniów ze swoimi małymi dziećmi. Pociechy mogą przez to rzeczywiście spędzić czas z rodzicami tak, jakby robiły to w normalnych warunkach. W pomieszczeniu znajdują się zabawki, książki i zestawy do rysowania. Najmłodsi mogą tam także przynieść swoje ulubione rzeczy, by czuć się jak najbardziej komfortowo. Pokój zabaw wyposażony jest w miękką wykładzinę, kolorowe meble i ściany, na których namalowane są postacie z kreskówek. To rozczuliło organizatorów, którzy przyznali zakładowi karnemu wyróżnienie.

Mimo tego, że Zakład Karny w Nowej Hucie uznany jest za jedno z najbardziej przyjaznych miejsc dla rodzin z dziećmi, zdecydowanie nie życzymy nikomu, by musiał się tam znaleźć. Poza kącikiem dla osadzonych i ich pociech, więźniowie trafią także do wielu miejsc, które nie mają nic wspólnego z przyjemną atmosferą.
Dodał(a): Konrad Klimkiewicz / fot.: ZK w Nowej Hucie Poniedziałek 02.11.2020