Wydrukuj sobie dom

Żmudne budowanie domów pustak po pustaku, powoli odchodzi do lamusa. Bo już niedługo będzie można go sobie po prostu wydrukować. Wszystko dzięki budowlanej drukarce 3D.
drukarka 3d.jpg

Drukarki 3D nie są niczym nowym na rynku. Już od dawna dzięki tym zmyślnym urządzeniom ludzie są w stanie wydrukować sobie różne rzeczy, począwszy od czekoladek, a na karabinach skończywszy. Do tej pory jednak, przyzwyczajeni byliśmy, że za pomocą drukarek można stworzyć przedmioty o stosunkowo niewielkich rozmiarach.

Jednak teraz nastąpił prawdziwy przełom, który swoją drogą był po prostu nieunikniony. Doświadczony wykonawca budowlany Andrey Rudenko zaprezentował budowlaną drukarkę 3D, która jest w stanie postawić pełnowymiarowy dom o powierzchni 100 metrów kwadratowych. I to zaledwie w 48 godzin.

Film, który ilustruje cały proces powstawania budynku jest wręcz niesamowity. Pokazuje bowiem jak maszyna kładzie, warstwa po warstwie, cienki pas betonu na kolejnych poziomach rosnącego wzwyż domu. I nie dość, że dzieje się to naprawdę szybko, to w dodatku bardzo precyzyjnie, a według zapewnień Rudenki, monolityczna konstrukcja z betonu ma być bardzo trwała i odporna na żywioły takie jak huragan, czy tornado. I mimo że budowlana drukarka 3D nie należy do najtańszych urządzeń (jej kosz to około 2 mln złotych), to jednak firma Rudenki otrzymuje już pierwsze zamówienia.

I choć trudno przypuszczać, że z dnia na dzień wszyscy będziemy mieszkać w drukowanych domach, to jednak w ciągu najbliższych kilkunastu lat, ta sytuacja może się całkowicie zmienić, a ręczne budownictwo całkowicie odejdzie do lamusa.
Dodał(a): Jakub Rusak Środa 20.04.2016