Wybuch w Bejrucie kilkaset razy mocniejszy niż "Matka Wszystkich Bomb"

Saletra amonowa przeznaczona na nawóz okazała się tak niszczycielska, że moc jej wybuchu można porównywać nawet z zaawansowaną bronią wojskową. Okazuje się, że siłą rażenia przewyższyła nawet największą bombę w arsenale Stanów Zjednoczonych.
MOABAFAM.jpg
Gigantyczna eksplozja w Bejrucie z pewnością dołącza do listy najgorszych wydarzeń tego roku. A trzeba przyznać, że konkurencja jest mocna. W końcu mamy już za sobą pożary największych na świecie lasów i pandemię COVID-19, która nie odpuszcza.

Wybuch 2750 ton saletry amonowej przyczynił się do zniszczenia sporej części miasta, ale – co gorsza – śmierci co najmniej stu osób. Był on tak mocny, że słyszano go nawet na Cyprze oddalonym o 240 km. Z kolei nad samym miastem jeszcze przez wiele godzin unosił się kurz i kłęby szarego dymu.
bejrut.jpg
Wstępne analizy eksplozji w bejruckim porcie wskazują, że jej równoważnik trotylowy przekroczył granicę 2 kiloton i mógł osiągnąć nawet 3 kilotony – zauważył portal Kwantowo.pl. Jest to wynik porównywalny nawet z zaawansowanymi bombami wojskowymi. Za jedną z najpotężniejszych jest uznawana GBU-43 (MOAB).“Matka Wszystkich Bomb” mierzy 9 metrów długości i waży ok. 10 ton. I choć różnice w masie GBU-43 i saletry amonowej z Bejrutu są spore, trzeba mieć na uwadze, że porównujemy ze sobą nawóz i broń wojskową.

Największa amerykańska bomba sieje zniszczenie o mocy “zaledwie” 0,011 kiloton. Przypomnijmy, że wynik saletry wahał się w granicach 2-3 kt. Oznacza to tyle, że wybuch w Bejrucie mógł być ponad 200 razy potężniejszy niż eksplozja GBU-43.

Poniższe grafiki obrazują moc bomby GBU-43 (MOAB):
GBU-43.jpgMOAB Matka Wszystkich Bomb, znana również jako GBU-43, zniszczyłaby większość Times Square z wydajnością 0,011 KT

GBU-43 m.jpgSkutki wybuchu MOAB: 1 – kula ognia 2 – mocny podmuch powietrza 3 – rozproszony podmuch powietrza 4 – oparzenia od wysokiej temperatury


Dodał(a): Konrad Siwik / fot. Twitter Czwartek 06.08.2020