Wszystkie zegarki Jamesa Bonda, czyli nowoczesna reklama od kuchni

Jakiego zegarka używa James Bond? W pierwszych filmach z agentem 007 jest to Rolex, później Seiko i TAG, w ostatnich produkcjach natomiast Omega Seamaster. Ten prosty przykład pokazuje, że w dzisiejszych czasach reklama dotyka właściwie wszystkich dziedzin życia. Warto zatem prześledzić trendy, jakim podlega.

wszystkie-zegarki-Jamesa-Bo.jpg

Według badań przeprowadzonych przez IRCenter na początku bieżącego roku zdecydowana większość polskich internautów (64% ankietowanych) jako najbardziej wiarygodne źródła opinii o produkcie podała rekomendacje znajomych oraz fora internetowe (45%) i strony producentów (niecałe 40%). Spośród przekazów reklamowych największym zaufaniem cieszą się reklama telewizyjna (ufa jej 30% polskich internautów) i prasowa (26%). Nowoczesna reklama to jednak nie tylko te klasyczne, tradycyjne rozwiązania.

W szponach product placement

Jednym ze sposobów dotarcia do klienta jest tzw. product placement — prezentowanie produktów bądź ich logotypów w wybranych scenach filmów czy seriali. Choć to narzędzie marketingowe w powszechnym odbiorze często kojarzy się z nachalnym promowaniem gotowych dań czy ofert bankowych w polskich serialach, warto pamiętać, że może mieć ono również subtelniejsze oblicze. Dobrym przykładem może być scena z Forresta Gumpa, w której główny bohater rozpakowuje buty Nike. Product placement pojawiał się także w takich hitach kinowych jak Truman Show, Aniołki Charliego czy Zmierzch. Spośród polskich filmów wymienić można natomiast Kilera, Chłopaki nie płaczą czy Nie kłam kochanie.

Chociaż product placement kojarzymy głównie z kinem czy telewizją, warto pamiętać, że w reklamie wykorzystywane mogą być również spektakle teatralne bądź literatura. Lokowanie produktu nie omija nawet telewizji informacyjnych — w czerwcu bieżącego roku na uruchomienie własnego działu produkcji reklam natywnych zdecydowała się stacja CNN.

Stosunkowo nowym kanałem reklamowym są blogi i videoblogi, gdzie zamieszczane są zarówno reklamy typu product placement, jak i teksty sponsorowane. Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Elite Daily 17% konsumentów urodzonych w latach 1980-2000 podejmuje decyzje zakupowe, kierując się opinią blogerów czy internetowych ekspertów. Stają się oni zatem dla pokolenia Y najbardziej opiniotwórczą grupą — zaraz po przyjaciołach (ich opinią kieruje się 37% badanych) i rodzinie (36%).

Grunt to zaangażowanie

Widz tradycyjnych reklam lub filmów, w których zastosowano lokowanie produktu, jest biernym odbiorcą przekazu reklamowego. Niejako na drugim biegunie znajdują się kampanie, które za główny cel stawiają sobie zaangażowanie odbiorcy. W podobny sposób oddziałuje między innymi marketing wirusowy, którego zadaniem jest doprowadzenie do takiej sytuacji, w której konsumenci sami będą rozpowszechniać informacje na temat reklamowanego produktu.

Niemal sztandarowym przykładem takiej kampanii jest film The Epic Split z 2013 roku, w którym Jean-Claude Van Damme wykonywał szpagat na dwóch ciężarówkach Volvo. Produkcja ta w ciągu dwóch miesięcy zanotowała ponad 67 milionów wyświetleń, trudno zliczyć wyświetlenia wszystkich parodii i przeróbek. Na polskim gruncie natomiast dużą popularnością cieszyła się wirusowa kampania Tesco (zwłaszcza spot Natanek Batmanek — parodia księdza Natanka, która w ciągu kilku pierwszych dni po publikacji zanotowała milion wyświetleń) czy kampania społeczna Autyzm wprowadza zmysły w błąd.

Kto za tym wszystkim stoi?

Za organizację kreatywnych kampanii reklamowych najczęściej odpowiadają duże domy mediowe. Ich wybór podyktowany jest zazwyczaj informacjami na temat znanych marek, które zdecydowały się im zaufać, oraz sukcesami realizowanych wcześniej kampanii. Skalę tych sukcesów odzwierciedlają miejsca w uznanych na świecie rankingach takich jak RECMA. Dużym prestiżem cieszą się także branżowe konkursy — np. Effie bądź Innovation AD.

Skąd jednak domy mediowe biorą pomysły na kampanie? Kluczem do ich sukcesu jest często skład zespołu pracującego nad danym projektem. Zatrudnianie ludzi o bogatym i różnorodnym doświadczeniu procentuje świeżymi pomysłami i nieszablonowym podejściem do problemu. Jak mówią przedstawiciele jednej z firm od lat zajmującej czołowe miejsca w rankingach na najlepsze domy mediowe w Polsce, Zenith Optimedia Group: „Mamy różne kompetencje skupione w wyspecjalizowanych brandach, lecz najlepsze efekty osiągamy, pracując razem w interdyscyplinarnych zespołach”.

Nowoczesna reklama ma wiele twarzy — od oddziałującego na podświadomość lokowania produktu, po akcje marketingowe, których celem jest wzbudzenie jak największego zaangażowania konsumentów. Wybór sposobu poprowadzenia kampanii reklamowej, spośród całego arsenału środków, jakimi dysponują domy mediowe, zależy w dużej mierze od reklamowanego towaru i grupy konsumentów, do jakiej chcemy dotrzeć.


Dodał(a): CKM.PL/mat. prasowe Piątek 04.12.2015