Wrocławska parafia się zbroi. Monitoring i czuwanie przy pomniku papieża

Wokół postaci Jana Pawła II w ostatnim czasie nie dzieje się dobrze. Pokłosiem tej sprawy jest m.in. organizacja monitoringu i specjalnego czuwania przy pomniku papieża, by nikt nie dał sobie upustu emocji np. wylewając na niego farbę.
Zrzut ekranu 2023-03-31 o 02.23.46.png

Reportaż TVN24
Po reportażu TVN24 z cyklu Bielmo, w którym wskazano bezpośrednie dowody na to, że Karol Wojtyła przed zostaniem papieżem, był świadomy nadużyć seksualnych wobec dzieci, w środowisku dziennikarsko–politycznym (i nie tylko) zawrzało. Wielu domagało się, by zmieniać nazwy ulic, które teraz niosą nazwy po polskim papieżu. 

Podtrzymać dobre imię papieża

Oczywiście Kościół za wszelką cenę stara się utrzymywać dobre imię papieża i odrzuca wszelkie zarzuty. Duchowni nie mogą jednak zupełnie zatuszować sprawy, więc postanowili na wszelki wypadek zastosować dodatkowych zabezpieczeń. Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego we Wrocławiu kupiła nową kamerę i szuka ochotników, którzy będą pilnować nocami pomnika Jana Pawła II.

Dyżury pod pomnikiem

Parafia planuje dwa dyżury – jeden od godziny 24 do 3, a kolejny od 3 do 6. Liczy na uzbieranie 30 osób, by każdy mógł pełnić jeden dyżur w tygodniu. Ochotnicy dostaną herbatę, kawę i węzeł sanitarny. 

Zaplanowany akt wandalizmu

Bezpośrednim powodem, który zmotywował wrocławskich duchownych do organizacji czuwania, były słowa jednej z "dobrze znanych parafianek, która nie ma powodów konfabulować". Kobieta usłyszała na balkonie, jak nieznany jej mężczyzna namawiał swoich znajomych do zniszczenia pomnika. Według kobiety, kilku facetów siedziało na ławce, pili piwo i rozmyślali nt. tego, w jaki sposób mogą dokonać aktu wandalizmu.

Szczególnie ważny pomnik

W rozmowie z Gazetą Wyborczą proboszcz parafii ks. prałat Czesław Majda stwierdził, że najważniejsze jest te kilka dni wokół 2 kwietnia, czyli daty śmierci Jana Pawła II. Dodał także, że propozycja czuwania spotkała się ze sporym zainteresowaniem: "To dla nich szczególny pomnik, bo upamiętnia wizytę Ojca Świętego w tym właśnie miejscu. Wiele osób ją pamięta, byli tu wtedy" - powiedział.


Dodał(a): CKM.PL / fot.: google maps Piątek 31.03.2023