Wraca „Westworld”. Widzieliśmy pierwszy odcinek i jest na co czekać

Jeden z najlepszych seriali ostatnich lat doczekał się swojej kontynuacji. A my byliśmy na premierze pierwszego odcinka 2. sezonu, który pozostawił nas z gigantycznym głodem tego, co zdarzy się dalej.
Westworld II (1).jpg

Tytułowy Westworld to futurystyczny park rozrywki położony na Dzikim Zachodzie, w którym bogaci goście mogą spełniać wszystkie swoje najobrzydliwsze i najmroczniejsze fantazje – gwałty, rabunki, morderstwa etc.

Prawdziwie realistyczne przeżycia gwarantują zaś humanoidalne roboty stworzone przez genialnego naukowca Roberta Forda, które wyglądają kropka w kropkę jak ludzie. Różnią się od nas natomiast jednym: nic nie czują i nie pamiętają wszystkich tych straszliwych rzeczy, które robią im oprawcy/goście parku. A przynajmniej tak myślą twórcy i klienci Westworld.

Westworld - o czym jest pierwszy sezon

W pierwszym sezonie okazuje się bowiem, że wszystkie traumy pozostają we wspomnieniach robotów, a one same zyskują coraz większą świadomość tego, do czego zostały stworzone. Rodzi to w nich sprzeciw i bunt, a sprawowanie nad nimi kontroli staje się coraz bardziej niewykonalne. Reguły gry się zmieniają, a wspomniany Ford modyfikuje oprogramowanie androidów tak, by te mogły zabijać ludzi. Pierwszy sezon kończy się odwróceniem ról i rzezią, podczas której większość gości parku zostaje zamordowanych.

Jeśli jednak spodziewacie się po tym serialu wartkiej akcji, wybuchów i fajerwerków, to musimy was zawieść. Wątki rozwijane są bowiem nieśpiesznie, a sama produkcja oferuje raczej filozoficzne podejście do tego, czym kończy się ludzka zabawa w Boga.

Nie oznacza to oczywiście, że serial jest nudny. Przeciwnie. Atmosfera jest w nim tak gęsta, że można ją kroić nożem, a widz ma wrażenie ciągłego niepokoju, niepewności i zagadkowości sączącej się ze sterylnych wnętrz siedziby zarządców Westworld. Gdy dodamy do tego wiele beznamiętnie brutalnych i ociekających krwią scen, otrzymamy doskonałe widowisko pełne nieustannego napięcia.

Westworld sezon 2 plakat.jpg

Westworld sezon drugi - jeszcze więcej krwi i zagadek

I właśnie to otrzymaliśmy też w pierwszym odcinku 2. sezonu. Tylko bardziej. Bunt robotów i fakt przejęcia przez nich kontroli nad parkiem do puli mocnych uczuć dodaje jeszcze uczucie ciągłego osaczenia. To właśnie bowiem ludzie stali się teraz zwierzyną, na którą polują bezwzględne roboty dowodzone przez znaną z pierwszego sezonu Dolores – wcześniej dobrą, czułą i opiekuńczą, teraz beznamiętną i pałającą rządzą zemsty.

Brutalność w drugim sezonie zostaje również podkręcona. W pierwszych 10 minutach pierwszego odcinka widz otrzymuje szczegółową scenę skalpowania robota-Indianina, rozłupywania jego czaszki i grzebania w jego mózgu. Potem jest tylko lepiej. Sam odcinek zapowiada natomiast poruszenie nowych wątków w serialu, wszak park rozrywki Westworld, który znamy z pierwszego sezonu, już tak naprawdę nie istnieje. Na scenę zostają wprowadzone nowe postaci, a stare są rozwijane.

Wszystko to zapowiada naprawdę znakomity drugi sezon „Westworldu”, a nas pozostawia z uczuciem niedosytu. Jest nam mało i czekamy na więcej.

Westworld sezon 2 - gdzie i kiedy oglądać

Premiery nowych odcinków serialu HBO „Westworld” będą się odbywały co poniedziałek, od 23 kwietnia w HBO i HBO GO o godz. 3.00 nad ranem wraz z powtórką o godz. 20.10 w HBO. Drugi sezon liczy 10 odcinków.Dodał(a): Jakub Rusak/fot. materiały prasowe Środa 18.04.2018