Wolność mediów w Polsce. Rekordowo niska pozycja naszego kraju

Ranking wolności mediów według “Reporterów bez Granic” nie stawia Polski w zbyt dobrym świetle. Nasz kraj znalazł się na 64. miejscu, o dwie pozycje niżej niż przed rokiem.Tegoroczne zestawienie “Reporterzy bez Granic” wskazuje, że media funkcjonujące w Polsce nie są do końca niezależne, szczególnie jeśli dane porównamy z innymi krajami z Unii Europejskiej.
iStock-1219980553.jpg

“Reporterzy bez Granic” to ranking wolności prasy, który w rzeczywistości obejmuje wszystkie kanały komunikacji. Polska w 2020 roku zajęła 64. miejsce, co oznacza spadek o dwie pozycje w porównaniu do 2019 roku. Co więcej, nasz kraj otrzymał 28,84 pkt. Według zestawienia, im wyższa punktacja, tym gorsza sytuacja pod względem wolności mediów.

Autorzy rankingu zawarli notatkę, co do sytuacji mediów w Polsce, która brzmi “Repolonizacja oznacza cenzurowanie”. Zwrócono uwagę, że i media publiczne mocno popierały Andrzeja Dudę i atakowały jego głównego rywala Rafała Trzaskowskiego. Dodatkowo TVP włączyła się w “rządowe kampanie nienawiści przeciw krytykom”. Chodzi o konkurencyjne stacje, w szczególności TVN.


Na dość niską pozycję w rankingu miała wpływ sytuacja, kiedy w połowie ub.r. z radiowej Trójki odeszła większość wieloletnich dziennikarzy, ponieważ listę przebojów wygrał utwór Kazika Staszewskiego krytykującego obecny rząd. Nie pomogły również plany wprowadzenia podatku od wpływów reklamowych,

- Policja wielokrotnie nie zdołała ochronić dziennikarzy relacjonujących protesty, stosowała przemoc i arbitralne areszty, żeby ograniczyć prawo do demonstracji - napisano w rankingu “Reporterzy bez Granic”.

Autorzy rankingu zwrócili również uwagę na sfinalizowane na początku marca sprawy związanej z przejęciem Polska Press przez państwowy koncern PKN Orlen, co ma być częścią “repolonizacji” mediów.

Polska uplasowała się stosunkowo nisko na tle krajów UE. Gorzej wypadła Grecja (70.), Malta (81.), Węgry (92.) i Bułgaria (112.). Z kolei na końcu zestawienia znalazły się takie państwa jak Erytrea, Korea Północna, Turkmenistan i Chiny. Czołowe miejsca zajęły kraje skandynawskie - Norwegia, Finlandia, Szwecja i Dania.


Dodał(a): Kamil Nowicki Czwartek 22.04.2021