Władcy sieci

Codziennie siedzisz przed komputerem, ale zamiast gapić się na darmową pornografię, oglądasz absurdalne, głupie, okrutne, chore, superśmieszne memy? Upewnij się, że znasz najważniejsze z nich i wiesz, skąd się wzięły
malpaART.jpg

PACZYZM
memy
Kotka o imieniu Helia przyszła na świat (realny) w 2004 roku w Rosji. Wirtualną karierę zaczęła parę lat później jako Stearcat na kultowym serwisie 4chan, ale do Polski dotarła dopiero na przełomie lat 2011/2012 za sprawą Kwejka i Facebooka. Mem ze słodką kotką i koślawym podpisem „Co ja pacze?” oznacza zdziwienie osoby siedzącej przed komputerem, na co marnuje swój czas. Powstało też mnóstwo jego przeróbek, a słowo „paczeć” – we wszystkich możliwych odmianach – weszło do potocznego języka polskiego.

WŚCIEKLI LUDZIE

wscieklosc .jpg
Najczęściej pojawiają się jako puenta szalonych internetowych historyjek. Serię wykrzywionych twarzy namalowanych w najprostszym programie graficznym zaczął Rage Guy, którego często spotykają nerwowe sytuacje, więc musi wykrzyczeć słowo „fuck”. Inne kultowe gęby to m.in. pogodzony ze swoją samotnością Forever Alone, pozbawiony asertywności Okay Guy oraz obrzydliwy, wkurzający wszystkich Trollface.

MISTER INTERNETU

mem.jpg
Młody dżentelmen o spektakularnej urodzie, na świecie bardziej znany jako Butthurt Dweller lub Gordo Granudo, tak naprawdę pochodzi z Finlandii i nazywa się Kimmo Merikivi. Jego atrakcyjne zdjęcie pojawiło się w 2010 roku na fińskim forum obrazkowym i szybko stało się ogólnoświatowym memem przedstawiającym stereotypowego informatyka i wzorcowego „nolife’a” – czyli osobę, która całe swoje życie spędza przed komputerem, nie wychodzi z domu, nie ma realnych znajomych, a jedynym przyjacielem jest matka. Za to kiedy nie gra w „World of Warcraft” ani „Tibię”, jego ulubionym zajęciem jest krytykowanie wyglądu atrakcyjnych dziewczyn. Megan Fox nie dotknąłby nawet w rękawiczkach i jest święcie przekonany, że może mieć każdą.

PAN ANDRZEJ

Andrzej .jpgNajsłynniejszy mem całkowicie wymyślony w kraju nad Wisłą przedstawia stereotypowego Polaka, który patrzy na rzeczywistość w bardzo zawistny sposób. Postać na zdjęciu wytyka naszą narodową mentalność tekstami typu: „Spłukuję tylko po kupie” czy „Daj mi czyste skarpetki, idę w sandałach” i rozśmiesza wszystkich, oprócz mł. asp. Janusza Ławrynowicza, dzielnicowego z Pasłęka. To właśnie oficjalne zdjęcie pana dzielnicowego nieznany dowcipniś jakiś czas temu ze strony internetowej komendy policji, przerobił i wypuścił do sieci jako „wieśniaka Andrzeja”. Dzielnicowemu nagła sława niezbyt się podoba, ale niewiele może z tym zrobić. Dzięki memowi stał się lokalnym celebrytą, rozpoznawanym na ulicach  Pasłęka i okolic.

IRYTUJĄCA Z FACEBOOKA

z fb .jpg
Dziewczyna z tego mema jak na razie może mówić o sporym szczęściu, bo jeszcze nikomu nie udało się jej zidentyfikować z imienia i nazwiska. Jej „szaloną fotkę” opublikowano po raz pierwszy w 2010 roku na stronie 4chan, słynnej (albo niesławnej, zależy jak na to paczeć) wylęgarni ogólnoświatowych memów. Od samego początku reprezentuje klasyczny przykład irytującej dziewczyny z facebooka, która non stop dostarcza „niezwykle istotnych” informacji o swoim życiu, np. że właśnie wypiła zieloną herbatkę bez cukru, złamała łososiowego tipsa, jej york zrobił kupkę, a za 8 dni i 4 godziny wybierze się na zakupy z psiapsiółką do galerii w Ostrowcu Świętokrzyskim... Każdy zna takie osoby w realnym życiu, prawda?

CELEBRYCI

cage .jpg
Twarze słynnych ludzi także mogą stać się memami, szczególnie jeśli zrobią wyjątkowo ciekawą minę. Śmiech koszykarza Yao Minga („Bitch, please”) kwituje najgłupsze opowieści. Mina prezydenta USA Baracka Obamy wyraża uznanie dla zaistniałych zdarzeń („Not bad”). Nicolas Cage pokazuje zdziwienie nad zdziwieniami („You don’t say?”), zaś Jaś Fasola każdej informacji nada seksualny podtekst („If you know, what I mean”)...

PEDOMIŚ

pedomis .jpg

Sympatyczny brązowy zwierzak debiutował w japońskim filmie animowanym. Szybko jednak został przejęty przez serwis 4chan i ochrzczony „Pedobearem”, czyli misiem lubującym się w małych dzieciach. Doklejany do absolutnie niewinnych zdjęć, nie tylko dzieci, kompletnie zmienia ich pozytywny kontekst. W 2010 roku „Gazeta Olsztyńska” w artykule o olimpiadzie w Vancouver zamieściła grafikę z maskotkami olimpijskimi i doklejonym Pedomisiem, sławiąc polskie media na całym świecie...

MEM!?
Memy to frazesy, grafiki lub filmiki, które w ogromnym tempie rozchodzą się w internecie poprzez portale społecznościowe, komunikatory i fora. Znajomość kultowych memów jest obecnie obowiązkowa!


Dodał(a): Patrycja Marszałek Wtorek 27.11.2012