Pora doktora: przemęczenie, wirus HPV, luźna skóra

Czujesz się niespecjalnie? Znalazłeś u siebie jakąś przypadłość, o której wolałbyś nie mówić zbyt głośno? Wal do nas jak w dym!
Wirus


Jestem zbyt zmęczony, by myśleć! Co jest przyczyną chronicznego uczucia beznadziei i smutku?
Od kilku miesięcy nie mam na nic ochoty. W pracy wpatruję się tępo w jakieś głupie strony internetowe i wieczorem jestem wykończony. Szef się wścieka, że nic nie robię, żona podejrzewa, że mam kochankę i dlatego chodzę wypompowany. A ja jestem zbyt zmęczony, by myśleć, a co dopiero bzykać inne laski.  
Aleksy z Kętrzyna

Wszystko wskazuje na to, że cierpisz na nową jednostkę chorobową: zespół przewlekłego zmęczenia (CFS – Chronic Fatigue Syndrome lub potocznie – zespół wyciśniętej cytryny). Występuje on u młodych ludzi aktywnych fizycznie i umysłowo. Ogólnie mówiąc, polega na przemęczeniu trybem życia. W Polsce rozpoznaje się CFS coraz częściej, choć wielu lekarzy nadal woli diagnozować go jako depresję. Ponieważ leczenie przypadłości polega głównie na przyjmowaniu leków przeciwdepresyjnych oraz udziale w psychoterapii, wskazane byłoby spotkanie z psychologiem.


Mam stopy jak włóczęga! Jak powstają bąble na podeszwach?
Od kilku dni mam na dużym palcu stopy dziwne zgrubienia. Nie bolą przy chodzeniu, ale są twarde, łuszczą się i przeszkadzają, czyli zdecydowanie są niefajne. Sprawiają, że mam stopy jak kloszard! Co to jest? I czy można to jakoś usunąć bez wycinania?  
Tomek z Torunia

Sprawcą twoich kłopotów jest wirus HPV, który powoduje powstawanie brodawek na stopach (szczególnie w okolicach paluchów). Co do leczenia: istnieje kilka sposobów na usunięcie brodawki bez wizyty u chirurga. Jedną z nich jest smarowanie zmian skórnych żelem Scholl Verucca (koszt: ok. 15 zł), inną – zamrożenie brodawki ciekłym azotem, jeszcze inną – noszenie skarpet nasączonych lekiem. Idź do dermatologa. On ci powie, co dalej robić.


Skóra wisi na mnie jak za duże ubranie! Jak przywrócić jędrność po dużym spadku wagi?
Rok temu ważyłem 120 kg przy wzroście 180 cm. Teraz ważę 90. Mam problem, bo skóra wisi na mnie jak żagiel na maszcie. Dosłownie! Jak mam na sobie koszulkę bez rękawów i jadę na quadzie, to skóra na ramionach złowrogo furkocze.  
Demon _ 25 z Internetu

Gratulacje z powodu zrzucenia wagi. Co do nadmiaru skóry: na jej jędrność wpływa m.in. dieta, wiek, tryb życia, używki. Sądząc po twym nicku, jesteś młody, więc zdrowe odżywianie, aktywny tryb życia (dużo ćwiczeń aerobowych) oraz odstawienie papierosów i alkoholu sprawi, że wkrótce będziesz wyglądał jak Apollo. Pamiętaj też o używaniu żelów modelujących sylwetkę, np. DAX Body Perfector (150 ml – od 17 zł).

Dodał(a): Hep Poniedziałek 14.11.2011