Rock & łyk

Zestaw szlachetnych trunków wręcz idealnie pasujących do tria „wino, kobiety i śpiew”
Wina czerwone

1. SEXY 0,75 l/69 zł

„Do układu dziewczyna+muzyka najlepsze jest porządne ciężkie wino z Portugalii. Wiem, o czym mówię, bo od lat spędzam singielskie urlopy w Lizbonie” – pierwszy z ekspertów mruga znacząco okiem. Jego typem jest Sexy, wytrawne 14–procentowe dzieło speców z winnicy Fita Preta Vinhos.

2. NERO D’AVOLA CELLARO 0,75 l/37 zł
„Spaliście kiedykolwiek z jakąkolwiek Sycylijką? To jest dopiero kosmos!” – kolejny redakcyjny znawca zarówno kobiet, jak i wina sugeruje skupienie się na 13–konnym produkcie z miejscowości Sambuca di Sicilia. Próbujemy i przyznajemy mu rację.

3. BIAŁO CZERWONE ZWEITGELT 0,75 l/45 zł
Zdaniem trzeciego speca prawdziwemu facetowi wino kojarzy się ze śpiewem stadionowym i kibicami piłki nożnej. Dlatego typuje ten austriacki napój, sygnowany przez PZPN. Ma 13 koni i, w przeciwieństwie do naszych futbolistów, jest naprawdę świetne.

4. ANTARA MONFERRATO 0,75 l/49 zł
Jeśli wierzyć doświadczeniu czwartego speca, każdy mężczyzna powinien choć raz w życiu zaliczyć mieszkankę włoskiego Piemontu. „Koniecznie po lampce takiego 13–procentowego wytrawnego trunku z winnicy Bersano” – podkreśla.

5. MURFATLAR DECANTER 0,75 l/20 zł
„Do konsumpcji damsko–męskiej idealne są trunki półsłodkie, a nie wytrawne” – sprzeciwia się kolejny znawca. Nauczyła go tego ponoć ślicznotka o imieniu Sorana, pochodząca z Rumunii. Tam też powstało to 11–procentowe wino o mocnym aromacie jagód.

6. KAIKEN 0,75 l/47 zł
„Ten argentyński trunek konsumowałem w towarzystwie patagońskiej wołowiny oraz Consueli, przyjaciółki z Buenos Aires. Polecam!” – w czasie, gdy my trawimy niezgrabność językową naszego następnego znawcy, ten syci się kolejną dawką wspomnień i 14,5–procentowym woltażem.

7. GRIGORIJ KINDZMARAULI 0,75 l/23 zł
„Najbardziej całuśne piękności z Kaukazu można wyrwać wyłącznie na mundur. Najlepiej czołgisty!" – przekonuje nasz redakcyjny znawca tamtego regionu. W tej sytuacji wybór półsłodkiego, 11,5–proc. trunku z podobizną Grigorija Saakaszwilego jest oczywisty.

8. PEPPERCORN LANE 0,75 l/49 zł
„W erotycznych okolicznościach najlepiej sprawdzają się australijskie trunki ze szczepów Shiraz” – z rumieńcami na twarzy wykłada nasz ostatni enolog. A za króla tych win uznaje 14–procentowego Peppercorna z winnic wybrzeża Limestone (południowa Australia).

Dodał(a): Michał Jośko Czwartek 11.08.2011