W Izraelu odkryto najstarsze piwo świata – jest tak stare jak chleb

Gdyby ktoś was kiedyś zapytał, co ludzie wytworzyli jako pierwsze – piwo czy chleb – odpowiedź brzmiałaby zapewne: chleb. I byłaby to odpowiedź błędna.
iStock-648913210.jpg

Piwo nie pierwszy raz przyprawiło kogoś o zawrót głowy. Jednak tym razem nie była to ekipa kumpli spędzająca piątek w barze, a grupa naukowców badająca jaskinie niedaleko Haify w Izraelu, służące tysiące lat temu za miejsce pochówku dla przedstawicieli ludów zbieracko-łowieckich. I tym razem nie konsumpcja piwa była powodem zawrotu głowy, a niesamowite odkrycie, którego dokonała wspomniana grupa naukowców.

Zespół prowadzony przez profesor Li Liu z Uniwersytetu Stanforda chciał zbadać nawyki żywieniowe przedstawicieli kultury natufijskiej, ale przy okazji natrafił na ślady alkoholu stworzonego na bazie pszenicy i jęczmienia prawie 13 tys. lat temu!

Piwna cywilizacja
Opublikowane w „Journal of Archaeological Science: Reports” badania częściowo podważają więc przypuszczenia o tym, że piwo to twór będący u swoich korzeni efektem ubocznym fermentacji chleba (jak to było w przypadku Sumerów) i wprowadzają wątpliwości jeśli chodzi o odpowiedź na pytanie porównywalne z kwestią jajka i kury: co było pierwsze, chleb czy piwo? Co ciekawe, dowody na wytwarzanie chleba przed 14 tysiącami lat również zawdzięczamy pozostałościom po kulturze natufijskiej – odkryto je w lipcu w Jemenie.


Artykuł może też z kolei umacniać kontrowersyjną hipotezę sformułowaną już ponad pół wieku temu, mówiącą, że w niektórych rejonach świata to właśnie piwo stało się jedną z przyczyn uprawy pszenicy i rozwoju agrotechniki. Jednak czy nowe odkrycie oznacza, że całe cywilizacje ufundowano na miłości do złocistego trunku?

Rytuały i innowacje
Niekoniecznie – przekonuje profesor Liu. Przypuszcza się raczej, że receptura została opracowana do celów rytualnych i duchowych i była wykorzystywana na niewielką skalę. Choć innowacje zastosowane do przygotowania napoju, takie jak wykorzystanie moździerzy, zaprawy murarskiej i przynajmniej siedem rodzajów roślin z pewnością były rewolucyjne jak na tamte czasy, to wg dzisiejszej wiedzy o tysiące lat wyprzedzają rozwój rolnictwa na Bliskim Wschodzie. Natomiast jeśli chodzi o pierwszeństwo chleba czy piwa – sprawa pozostaje otwarta.

Dodał(a): Tomek Makowski/ fot. istockphoto.com Poniedziałek 17.09.2018