Uzależnienie od gier komputerowych na liście chorób psychicznych

Światowa Organizacja Zdrowia postanowiła dodać nową chorobę do swojej „Klasyfikacji Chorób w 2018 roku”. Jest nią nadmierne granie w gry komputerowe.

iStock-842446774.jpg


„Gaming disorder” („zaburzenie growe”) lub „Excessive Video Gaming” („nadmierne granie w gry komputerowe”) – to nowa choroba, którą Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dodała do listy zaburzeń psychicznych.

Zapewne właśnie poczuliście nieprzyjemny ciężar w żołądku świadczący o tym, że uważacie siebie za chorych psychicznie. Nie nam oceniać, czy napierdzielanie w „Call of Duty” przez cały ostatni weekend kwalifikuje się jako zaburzenie, ale możemy wam powiedzieć, jakie kryteria obrało WHO, by zdecydować, czy rzeczywiście można coś uznać za „zaburzenie growe”. Są one następujące:

1. Zaburzona kontrola nad graniem jeśli chodzi o czas jego trwania, częstotliwość grania, kontekst, czas rozpoczęcia i zakończenia.

2. Olewanie codziennych aktywności i ogólnie - życia - na rzecz grania.

3. Granie mimo widocznych negatywnych konsekwencji.


Aby jednak mówić o faktycznym zaburzeniu, objawy te (wszystkie lub jeden) muszą występować regularnie przez okres minimum 12 miesięcy (w ciężkich przypadkach ten okres może być skrócony).

Dlatego jeśli raz w miesiącu zdarzy wam się nie myć przez 3 dni i cisnąć na konsoli od piątku wieczorem do poniedziałku rano to jeszcze nie musicie się martwić – prawdopodobnie nie jesteście chorzy psychicznie.

ZOBACZ TEŻ SEKSOWNĄ GAMERKĘ:




Dodał(a): Tomek Makowski/ fot. istockphoto.com Czwartek 28.12.2017