Tych leków nie wywieziesz za granicę. Nowa lista Ministerstwa Zdrowia

W związku z rozwojem pandemii koronawirusa Ministerstwo Zdrowia opublikowało zaktualizowaną listę leków, których wywóz za granicę jest zabroniony.
iStock-1077248798.jpg
oprzednia lista, na której znalazły się rękawiczki, strzykawki i maty była ważna do piątku, 6 marca. Nowe zestawienie zostało przygotowane po konsultacjach, które odbyły się w ministerstwie z przedstawicielami branży farmaceutycznej i wyrobów medycznych.

Lista jest narzędziem stworzonym, aby zapobiegać niekontrolowanej wywózce leków i wyrobów medycznych z kraju. Aktualny wykaz obejmuje 1587 pozycji, wśród których – oprócz insulin, środków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych – znalazły się środki do dezynfekcji, termometry, rękawice ochronne, maski i odzież chirurgiczna. Z popularnych leków na liście znalazł się m.in. Gripex, Coldrex, Febrisan, Apapm Panadol, Ibruprom, Nurofen.

CZYTAJ TAKŻE: KORONAWIRUS I ZAKUPY. SPRAWDŹ ZALECANIA GIS

Choć koronawirus pojawił się pod koniec 2019 roku, to jeszcze w lutym 2020 lista tworzona przez Ministerstwo Zdrowia miała zaledwie 386 pozycji.

Do spisu trafiają leki, których brakuje w 5% w aptekach w konkretnym województwie. Taka wiadomość przekazywana jest przez Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego do Ministerstwa Zdrowia, które wpisuje konkretne substancje bądź produkty na listę. Wywóz poza granice Polski takiego produktu jest możliwy tylko po uzyskaniu specjalnego pozwolenia, które nie jest wydawane. 


Dodał(a): Adam Barabasz/fot.iStock Czwartek 12.03.2020