Twój jadłospis też wpływa na prostatę! Sprawdź jak

Właściwie dobrana dieta wpływa istotnie nie tylko na wygląd zewnętrzny: odpowiednią sylwetkę, stan włosów czy skóry

iStock-1173335872.jpg

Ma ona także duże znaczenie w utrzymaniu homeostazy oraz dobrej kondycji poszczególnych narządów, w tym prostaty. Jeśli więc chcesz, aby stercz dobrze funkcjonował przez wiele lat, zacznij od korekty jadłospisu.

Zdrowa prostata – co warto jeść?

Odpowiednio dobrana dieta nie tylko wspiera organizm w walce z różnymi schorzeniami, lecz także może zapobiegać wielu potencjalnie groźnym chorobom. Znajdujące się bowiem w pożywieniu witaminy, minerały i szereg innych związków mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie oraz współpracę wszystkich narządów. Właściwe odżywianie wspomaga także działanie gruczołu krokowego, dlatego też dobrze wiedzieć, które produkty wpływają na nas pozytywnie, a jakich lepiej unikać, zwłaszcza w przypadku podejrzenia problemów z prostatą.

Lepiej zapobiegać niż leczyć – tę prostą regułę warto wprowadzić w swoje życie jak najszybciej, zamieniając śmieciowe jedzenie na to odpowiednio zbilansowane. W przypadku prostaty profilaktyka jest bardzo ważna, ponieważ zapobiega wystąpieniu uciążliwych dolegliwości mogących pojawiać się u mężczyzn już po 40. roku życia. Aby zadbać o gruczoł krokowy, warto wzbogacić dietę przede wszystkim o świeże warzywa. Zalicza się do nich pomidory, papryki, brokuły, jarmuż, kapustę czy włoszczyznę. Nie bez znaczenia są także owoce – jabłka, winogrona, jagody, pomarańcze, grejpfruty czy awokado, które zawierają witaminy oraz związki wspierające organizm w walce z wieloma schorzeniami, w tym związanymi również z rozrostem prostaty. W trosce o gruczoł krokowy warto włączyć do stałego menu również bogate w kwasy omega-3 ryby, wszelkiego rodzaju orzechy oraz napoje takie jak sok żurawinowy, woda mineralna, świeżo wyciskane soki owocowe czy zielona herbata

Składniki diety ważne dla prostaty

Oprócz cennych dla organizmu związków znajdujących się w pożywieniu (np. witaminy, mikro- i makroelementy) ważną rolę dla prostaty odgrywają również inne składniki, o których odpowiednią ilość warto zadbać w codziennych posiłkach. Wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego mężczyzny ma m.in. likopen – przeciwutleniacz z grupy karotenoidów ograniczający ilość występowania wolnych rodników w organizmie. Największym naturalnym źródłem likopenu są dojrzewające na słońcu pomidory, a zwłaszcza ich przetwory (soki, przeciery). Chcąc zadbać o prostatę, warto sięgnąć również po arbuzy, morele, brzoskwinie czy wszelkie cytrusy. Prawidłowe funkcjonowanie prostaty wspierają też nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witamina E, które wspólnie wspomagają usuwanie m.in. wolnych rodników, a także wspierają ogólną odporność. Źródłem naturalnego omega-3 i omega-6 są tłuste ryby (halibut, pstrąg łososiowy, makrela, tuńczyk) oraz tłuszcze roślinne, znajdujące się w oliwie, oleju z pestek dyni i orzechach.

Czego lepiej unikać? 

Niektóre produkty mogą w nadmiarze negatywnie wpływać na prostatę, dlatego też w ramach profilaktyki lepiej je ograniczać. Należą do nich przede wszystkim mocno przetworzone, gotowe potrawy, zawierające mnóstwo cukru i konserwantów. W trosce o zdrowy gruczoł krokowy warto także ograniczać czerwone mięso, tłuste dania, większej ilości nabiału, cukry oraz alkohol, zwłaszcza ten wysokoprocentowy. W przypadku problemów z prostatą zaleca się też rezygnację z przetworzonych produktów opartych na soi (np. tofu, pasta miso), ponieważ zawierają fitoestrogeny, czyli związki działające podobnie jak hormony kobiece, co może przyczyniać się do rozrostu stercza.

Jak pomóc prostacie?

Chociaż właściwy styl życia i dieta mają ogromne znaczenie dla odpowiedniego funkcjonowania prostaty, to po 40. roku życia mogą pojawiać się pewne oznaki sugerujące kłopoty z tym narządem. Warto wtedy zasięgnąć opinii lekarza specjalisty, który po wykonaniu badań zaproponuje odpowiednią terapię. W kłopotach z gruczołem krokowym mogą również pomóc odpowiednie leki (np. Prostamol UNO), wspierające działanie układu moczowego oraz zmniejszające dyskomfort związany z przerostem prostaty, np. zbyt częste oddawanie moczu w dzień i noc, dysuria czy ciągłe uczucie parcia na pęcherz. 

iStock-1169924346.jpg

Nazwa produktu leczniczego: PROSTAMOL UNO; 320 mg, kapsułki miękkie Skład jakościowy i ilościowy: Jedna kapsułka zawiera 320 mg wyciągu z owoców palmy sabal (Serenoa repens (W.Bartram) Small (Sabal serrulata (Michaux) Nichols), fructus) (9-11:1).Rozpuszczalnik ekstrakcyjny: alkohol etylowy 96% (V/V).Postać farmaceutyczna: Kapsułki miękkie. Owalne, żelatynowe kapsułki miękkie z nieprzejrzystą, dwukolorową czerwono-czarną otoczką, wypełnione brązowym do żółto- lub zielonkawo-brązowego (oleistym) płynem. Wskazania do stosowania: Produkt roślinny łagodzi objawy związane z rozrostem prostaty występujące przy oddawaniu moczu, jak np.: słaby strumień moczu, parcie na mocz, częstomocz, częste oddawanie moczu w nocy. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą wchodzącą w skład produktu. Podmiot odpowiedzialny posiadający pozwolenie na dopuszczenie do obrotu: BERLIN-CHEMIE AG Glienicker Weg 125 12 489 Berlin Niemcy. Aktualizacja: 01.03.2019. INFORMACJA NAUKOWA: BERLIN-CHEMIE/MENARINI POLSKA Sp. z o.o. ul.Słomińskiego 4, 00-204 Warszawa, tel. 22 566 21 00 

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu 


Dodał(a): Katarzyna Lemanowicz Środa 19.01.2022