Twarde łóżko dla twardego faceta, miękkie dla miękkiego? Jak to dobrać?

Dobrze dobrany materac idealnie balansuje komfort i wsparcie ciała, gwarantując zdrowy i jakościowy sen. Jakie konsekwencje może mieć spanie na źle dopasowanym sprzęcie? Oddajemy głos ekspertom ze SleepMed.

small iStock-996101106.jpg

Zapewne niejednokrotnie doświadczyłeś niewygód spania na twardej sofie lub zbyt miękkim materacu. Na podłożu nieodpowiednio dopasowanym pod kątem twardości nie sposób ułożyć się w komfortowy sposób. Kręgosłup się wykrzywia, kończyny cierpną, w efekcie czego całą noc przekręcasz się z boku na bok, próbując odnaleźć właściwą pozycję snu.

Twardość materaca a komfort snu

Spanie na źle dobranym materacu może być przyczyną bezsenności, naraża też Twój kręgosłup na naprawdę poważne niebezpieczeństwo. Na miękkiej powierzchni ciało zapada się, a plecy wyginają się niczym na hamaku. Mięśnie intensywnie pracują, by ustabilizować sylwetkę, przez co nie regenerują się. W efekcie rano budzisz się z nieprzyjemnymi skurczami. Z drugiej strony, na zbyt twardym podłożu, ciężar ciała jest nieprawidłowo rozłożony. W takiej pozycji kręgosłup przypomina kształtem podwieszony most, a nadmierny nacisk tkaniny na poszczególne partie sylwetki blokuje przepływ krwi.

Ból kręgosłupa, który odczuwasz zaraz po przebudzeniu, powinien być pierwszym sygnałem, że śpisz na zużytym lub źle dopasowanym materacu. Taka dolegliwość ma zazwyczaj charakter mięśniowy: budzisz się sztywny, obolały, a ból łagodzi jedynie poranne rozciąganie. Na podrażnienie szczególnie narażone są odcinki: szyjny, lędźwiowy i piersiowy. Zignorowane, mogą prowadzić do poważnych schorzeń kręgosłupa.

Skala twardości materaca. Jak wybrać odpowiedni materac?

W społeczeństwie istnieje utarte przekonanie, że twardszy materac ze względu na swoje działanie ortopedyczne lepiej sprawdza się w profilaktyce i leczeniu wad postawy. Nie jest to do końca prawda. Optymalna twardość materaca jest bowiem kwestią indywidualną i tak też powinna być dobierana. Ten sam materac, w zależności od użytkownika, może być zbyt miękki, idealny lub za twardy.

Wybór dobrego materaca powinna ułatwić ci skala twardości, którą posługują się producenci i sprzedawcy sprzętu do sypialni:

H1  materac miękki dla osoby o drobnej sylwetce, która waży nie więcej niż ok. 50 kg,
H2  materac średnio miękki dla użytkowników w przedziale wagowym 50-80 kg,
H3 materac średnio twardy przeznaczony dla osoby o wadze 80-100 kg,
H4  materac twardy dla wymagających konsumentów (+100-110 kg).

Jak widać, najbardziej uniwersalne materace to nie twarde, a średnio miękkie rozwiązanie. Materac oznaczony symbolem H2 będzie adekwatnym wyborem dla szerokiego grona osób, także par o niewielkiej różnicy wagi.

materac-sleepmed-hybrid-premium.jpg

Materac średnio twardy  dla kogo?

Materace średnio twarde najlepiej sprawdzą się w przypadku nieco cięższych użytkowników (ponad 80 kg), a także lżejszych osób, które odczuwają większy komfort, śpiąc na twardszym, bardziej sztywnym podłożu. Według badań przeprowadzonych przez zespół Jacobsona w 2006 roku, spanie na materacu o średniej twardości sprzyja redukcji bólu pleców, sztywności stawów, a także zapadnięciu w głębszy i spokojniejszy sen. Nic dziwnego, że po sprzęt tego typu chętnie sięgają osoby ze schorzeniami ortopedycznymi i chorobami reumatycznymi.

Materac z regulacją twardości

Skala twardości powstała w oparciu o jeden aspekt  ciężar ciała. Niestety, w doborze optymalnej sztywności nie należy (a raczej nie można!) kierować się wyłącznie wagą. To, jaki materac sprawdzi się w Twoim przypadku, jest kwestią dużo bardziej skomplikowaną. Wybierając materac do sypialni, warto rozważyć gabaryty użytkownika, ale również wiek, ulubioną pozycję snu, dolegliwości zdrowotne czy w końcu osobiste preferencje. Mnogość składowych sprawia, że bardzo łatwo popełnić błąd i kupić materac, który finalnie będzie źle dopasowany.

W doborze twardości nie pomaga również fakt, że na przestrzeni lat nasze ciało podlega licznym zmianom (chudniemy, tyjemy, nabawiamy się kontuzji), a dobry materac powinien ewoluować razem z nami.

W odpowiedzi na te problemy powstały materace medyczne SleepMed Standard i Hybrid z innowacyjnym systemem regulacji twardości. Dzięki warstwom ruchomej pianki, które można swobodnie wyjmować i przekładać na drugą stronę materaca, istnieje możliwość precyzyjnego dostosowania twardości do aktualnych potrzeb. W efekcie uzyskujemy aż 4-6 różnych stopni sztywności tak, by maksymalnie podwyższyć komfort snu. W modelach z serii Plus pianki zostały wykonane w różnych wersjach kolorystycznych, dzięki czemu użytkownik z łatwością samodzielnie zmodyfikuje twardość sprzętu.

Zastosowanie pionierskiego mechanizmu regulacji pozwoliło stworzyć uniwersalne materace, które – w zależności od rozmieszczenia wkładu – mogą być zarówno miękkie, średnio twarde, jak i twarde. Takie rozwiązania są wygodne i bezpiecznie dla kręgosłupa nawet wtedy, gdy zmianie ulegną Twoje preferencje lub masa ciała. Ich działanie prozdrowotne może zostać dodatkowo wzmocnione poprzez np. poduszki ortopedyczne SleepMed, które  profesjonalnie wyprofilowane  odpowiednio wspierają głowę i barki.

poduszka-sleepmed-comfort-pillow.jpg

Projektując materace i poduszki, SleepMed kieruje się misją. Oferują materace, które zapewnią wszystkim Klientom wyjątkową wygodę i zdrowy sen. Zadbali o konstrukcję gwarantującą trwałość i komfort codziennego użytkowania. Wykorzystali innowacyjne technologie oraz wprowadzili rozwiązania, dzięki którym każdy materac SleepMed można dostosować do indywidualnych preferencji. Innowacyjne rozwiązania zostały wyróżnione wieloma nagrodami, a medyczne właściwości, jakość i bezpieczeństwo potwierdzają międzynarodowe certyfikaty.

Materiał partnera


Dodał(a): Izabela Popko Poniedziałek 20.07.2020