Turkesteron – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Sportowcy, aby osiągać lepsze wyniki, przełamywać bariery organizmu i pobudzać swoje ciało do zmian, m.in. wprowadzają dopasowaną dietę i zmieniają obciążenie treningowe.

pexels-victor-freitas-791763.jpg

Wielu z nich sięga także po suplementy i środki, które mają za zadanie „zmotywować” organizm do nowych, sportowych wyzwań. Wśród tych najpopularniejszych jest m.in. turkesteron – naturalny suplement, którego zadaniem jest wspieranie prawidłowego poziomu testosteronu, z jednoczesnym poprawieniem wydajności sportowej. Co ważne – jego działanie pozbawione jest skutków ubocznych i negatywnych opinii, z którymi borykać się muszą sterydy anaboliczne.

Co to jest turkesteron?

Jest to steroid o pochodzeniu roślinnym, pozyskiwanym z roślin ostowych (rosnących głównie w regionie Azji Środkowej), a najwyższej jakości produkt pochodzi z Uzbekistanu i jest ekstraktem z roślin, nazywanych Ajuga Turkestanica. Zalicza się go do grupy hormonów ekdysteroidowych, które m.in. wspomagają wzrost roślin [5]. Co ważne - uważa się je za substancje o działaniu anabolicznym, które swoją formułą i budową przypominają androgeny. Między innymi dlatego sportowcy nazywają je powszechnie zdrowszym „zamiennikiem dla sterydów”, który ma za zadanie m.in. poprawić wydajność organizmu.

W rzeczywistości struktura turkesteronu przypomina ludzki testosteron, co najpewniej było głównym determinantem rosnącego zainteresowania i popularności. Kulturyści i miłośnicy sportu zauważyli dość szybko istotne podobieństwo, traktując ów środek jako doskonałe i efektywne „paliwo” dla mięśni (więcej informacji znajdziesz tutaj: https://gymsanctuary.com/kategoria-produktu/boostery-testosteronu/)

Liczne badania udowadniają, że turkesteron jest bezpieczny dla zdrowia i nie można go zaliczać do tzw. substancji dopingujących (w tej grupie znajdzie się m.in. wspomniany już testosteron). 

Jak działa turkesteron?

Turkesteron należy do grupy hormonów steroidowych, wywołujących działanie zbliżone do zażywanego testosteronu. Dotychczasowe badania pozwalają sądzić, że działa on anabolicznie, jednocześnie nie działając androgenicznie, co klasyfikuje go jako jeden z najpopularniejszych produktów, zażywanych przez miłośników aktywnego trybu życia.

Jego popularność stała się motywacją do wykonywania wielu badań w środowisku laboratoryjnym [1], dzięki którym wyróżniono kilka kluczowych właściwości, tj.:

    • Ochrania organizm przed stresem oraz poprawia sprawność seksualną [1], 
    • Zapobiega infekcjom, 
    • Wykazuje dużo perspektywicznych wniosków, które wykorzystać można w badaniach genetycznych [1], 
    • Wykazuje się aktywnością białkowo-anaboliczną [2],
    • Badania [3] wykazały także, że zmniejsza zaburzenia troficzne w błonie śluzowej żołądka,
    • Zapobiega wzrostowi masy nadnerczy [3] i cholesterolu [3],
    • Stymuluje immunogenezę u osób z doświadczalnym niedoborem odporności [3], 
    • Pomaga zwiększyć masę mięśniową i jednocześnie redukować tkankę tłuszczową [4], 
    • Działa anabolicznie, czyli ogranicza procesy kataboliczne i stymuluje budowanie masy mięśniowej bez efektu hormonopodopbnego (dlatego też uważany jest za znacznie bezpieczniejszy). Potwierdzają to badania, podczas których naukowcy zaobserwowali wzrost masy mięśniowej o nawet 20% [6],
    • Zmniejsza uczucie senności i zmęczenia, pobudzając i wspomagając wytrzymałość organizmu, 
    • Wzmacnia biosyntezę białka w mięśniach, 
    • Poprawia wrażliwość na insulinę,
    • Zwiększa zapasy glikogenu w organizmie,
    • Pomaga i usprawnia odbudowę włókien mięśniowych (głównie dlatego, że wspomagają metabolizm leucyny),
    • Stymuluje układ immunologiczny.

Jak często i w jakich dawkach zażywa się turkesteron?

Środek ten najczęściej spotkamy w postaci tzw. ekstraktu roślinnego, umieszczonego w kapsułkach lub tabletkach. Dzięki takiej formie można go łatwo dawkować – najlepiej z posiłkiem lub przed treningiem. Sportowcy i trenerzy rekomendują, aby nie połykać go na pusty żołądek i nie przekraczać dawki 1000mg dziennie (najlepiej w dwóch dawkach, nie przekraczających 500 mg). Więcej informacji o dawkowaniu i suplementowaniu znajdziesz na opakowaniach i w bezpośrednich rekomendacjach producenta, np.

Zważywszy na to, że turkesteron nie jest androgenem, nie powinien wpływać na naturalną produkcję testosteronu (co ma miejsce w przypadku zażywania sterydów anabolicznych). Dlatego też nie trzeba przerywać suplementacji, zachowując przy tym jej ciągłość. Mimo to sportowcy bardzo często wprowadzają kilkutygodniową przerwę – najczęściej po około 3 miesiącach przyjmowania.

Więcej informacji i suplementów wspierających Twój aktywny tryb życia oferuje sklep z suplementami dla sportowców Gym Sanctuary.

Bibliografia

[1] Báthori, M., & Pongrácz, Z. (2005). Phytoecdysteroids-from isolation to their effects on humans. Current medicinal chemistry12(2), 153-172

[2] Syrov, V. N., NKh, I., Egamova, F. R., Ismailova, G. I., Abdullaev, N. D., & Khushbaktova, Z. A. (2012). Estimation of the hypoglycemic effect of phytoecdysteroids. Eksperimental'naia i klinicheskaia farmakologiia75(5), 28-31.

[3] Shakhmurova, G. A., Syrov, V. N., & Khushbaktova, Z. A. (2010). Immunomodulating and antistress activity of ecdysterone and turkesterone under immobilization-induced stress conditions in mice. Pharmaceutical Chemistry Journal44(1), 7-9.

[4] MK Parr et al: Ecdysteroids: A novel class of anabolic agents? Biol Sport. 2015 Jun; 32(2): 169–173.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4447764/

[5] Bajguz, A. (2000). Ekdysteroidy w roslinach. Kosmos49(1-2), 169-178.

[6] Gorelick-Feldman, J., Cohick, W., & Raskin, I. Ecdysteroids elicit a rapid Ca2+ flux leading to Akt activation and increased protein synthesis in skeletal muscle cells. – https://doi.org/10.1016/j.steroids.2010.03.008

[7] Frank, K., Patel, K., Lopez, G., & Willis, B. – Ecdysteroids Research Analysis. https://examine.com/supplements/ecdysteroids/


Dodał(a): Katarzyna Lemanowicz Poniedziałek 06.06.2022