Transplantacja włosów - sposób na podniesienie męskiej atrakcyjności

Stopniowe łysienie to problem większości mężczyzn. Jednak niektórzy panowie szybciej mają tak zwane zakola lub nawet całkowicie tracą włosy.

tourmedica ckm.jpg


Przyczyn tego jest wiele, jednak niezależnie od tego, co powoduje wypadanie włosów, większość mężczyzn krępuje się takiego wyglądu i szuka rozwiązania, jakie pomoże pozbyć im się łysiny. Jednak przeszczep włosów to nie (tylko) męski problem, coraz częściej z problemem wypadania włosów borykają się kobiety.

Czy istnieją skuteczne sposoby na ponowne uzyskanie bujnej czupryny na głowie?


Co zrobić, kiedy zauważymy nadmierne wypadanie włosów?

Przed podjęciem jakichkolwiek działań, należy pamiętać o tym, że wypadanie włosów jest naturalnym zjawiskiem. Każdego dnia może wypaść ok. 100 włosów. Dopiero jak zauważymy, że tych włosów jest więcej, a na głowie pojawiają się przerzedzone miejsca, to warto udać się do lekarza, który zaleci szereg odpowiednich badań. Łysienie często wiąże się z szeregiem chorób lub innych problemów ze zdrowiem. Przykładowo może to być związane z niedoborem witamin i składników mineralnych w diecie, zaburzeniem gospodarki hormonalnej, chorobami skóry głowy lub chorobami ogólnoustrojowymi. W zależności od diagnozy lekarz zaleci dalsze działania. Niekiedy proces łysienia udaje się zahamować, a włosy stopniowo odrastają. Jednak są też przypadki, w których łysienie jest bardzo silne i konieczne jest zastosowanie metod chirurgicznych.


Przeszczep włosów – kiedy się go przeprowadza i co warto wiedzieć na temat tej metody leczenia łysienia?

Transplantacja włosów to metoda leczenia łysienia, jaką stosuje się przede wszystkim u osób cierpiących na łysienie androgenne. Takie zabiegi przeprowadza się również w sytuacji, gdy na skórze głowy pojawiły się łyse miejsca w wyniku choroby lub powstania blizn będących następstwem urazów głowy lub różnych infekcji, czy też blizn pooperacyjnych.

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu przeszczepu lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem, określa zakres zabiegu oraz wybiera najlepszą metodę przeszczepiania włosów. Konieczne jest też wykonanie podstawowych badań, które mają na celu określenie tego, czy zabieg może być wykonany. Jest to ważne, gdyż w niektórych przypadkach zabieg nie może być wykonany. Przeszczepu włosów nie wykonuje się u osób przewlekle chorych, przyjmujących leki wpływające na krzepliwość krwi oraz z nadciśnieniem tętniczym.


Obecnie najczęściej wykorzystuje się trzy metody przeszczepu włosów – Strip, FUE i S.A.F.E.R.

W przypadku metody Strip lekarz wycina ze zdrowej, owłosionej skóry pacjenta (najczęściej z potylicy) cienkie paski skóry. Pobrany wycinek skóry jest dzielony na mniejsze części, nazywane graftami. Taki rodzaj przeszczepu sprawdza się w przypadkach, gdy możliwe jest pobranie od pacjenta włosów do przeszczepu ze skóry głowy.

Inna metodą, uważaną za bezpieczniejszą i dającą lepsze efekty jest metoda FUE. Polega ona na pobieraniu pojedynczych mieszków włosowych. Po pobraniu pozostają mikroskopijne, niewidoczne gołym okiem blizny. Trzeba przy tym pamiętać, że przeszczep wykonywany tą metodą, z uwagi na precyzyjność działań jest o wiele bardziej czasochłonny. Istnieje tutaj też ryzyko uszkodzenia mechanicznego pobranych mieszków.

Ostatnia z wymienionych metod, czyli S.A.F.E.R. to unowocześniona metoda techniki FUE. Tutaj pobieranie mieszków włosowych do przeszczepu odbywa się przy pomocy podciśnieniowego urządzenia, co znacznie skraca czas wykonania całego zabiegu oraz zmniejsza ryzyko uszkodzenia mieszków w czasie transportu i pobierania. Taki przeszczep trwa z reguły do 3 godzin.


W przypadku osób, u których nie można pobrać włosów z głowy, stosuje się przeszczep BHT, czyli taki, w którym mieszki pobiera się z innych części ciała niż głowa.


Dodał(a): Izabela Popko Wtorek 28.11.2017