To Polacy stworzyli Hollywood. A teraz o tym opowiedzą

Hollywood to miejsce, w którym spełniają się marzenia. Kojarzysz Warner Bros. albo Metro-Goldywyn-Mayer? To własnie polskie spełnione marzenia. I o tym opowie najnowszy film dokumentalny HBO.
pollywood.JPG

W Hollywood mówi się, że wszyscy mogule pochodzą z miejscowości położonych w promieniu 500 km od Warszawy. Nowy film dokumentalny HBO udowodni, że nie ma w tym ani grama przesady.

CZYTAJ TAKŻE: MOŻESZ NIE LUBIĆ VEGI, ALE JEGO FILMY ZARABIAJĄ KROCIE. WIEMY ILE

„Pollywood” to opowieść sięgająca korzeniami do 1886 roku, kiedy Benjamin Wrona, szewc żydowskiego pochodzenia, emigruje z małej miejscowości w Polsce do Ameryki. Po dotarciu do ziemi obiecanej zmienia nazwisko na Warner. Kilkanaście lat później jego synowie założą jedną z najsłynniejszych wytwórni filmowych na świecie: Warner Bros.

W tym samym czasie Szmul Gelbfisz pieszo przedostaje się z Polski do Niemiec, gdzie wsiada na statek do Anglii. Pracuje tam kilka lat, a następnie przez Kanadę emigruje do Stanów Zjednoczonych. Tam zmienia nazwisko na Goldwyn, które wytwórnia Metro-Goldwyn-Mayer do dziś ma w swojej nazwie.

Reżyser filmu Paweł Ferdek chce odnaleźć klucz do sukcesu polskich imigrantów w fabryce snów. Za produkcję dokumentu odpowiadają: East Beast, HBO Europe, EBH oraz Warszawski i Mazowiecki Fundusz Filmowy.

Film został zaprezentowany podczas otwarcia Krakowskiego Festiwalu Filmowego, który w tym roku z uwagi na pandemię, odbywa się on-line. Na platformie HBO GO obraz będzie dostępny 14 czerwca od rana, w telewizji zostanie pokazany tego samego dnia o godzinie 22:10.  


Dodał(a): Adam Barabasz / fot. mat. prasowe HBO Wtorek 02.06.2020