Tidal - co to takiego

Co to jest Tidal i czym wyróżnia się na tle innych usług? Spieszymy z wyjaśnieniami, bo w sieci zawrzało od najnowszego przedsięwzięcia Jaya Z i jego znakomitych kolegów – artystów.
tidal.jpg

Tidal to serwis streamingowy, w którym możesz odsłuchać muzykę i obejrzeć teledyski. Wszystko w wysokiej jakości. Właśnie jakość dźwięku i obrazu ma wyróżniać serwis spośród innych podobnych usług.

W styczniu raper Jay Z wydał 56 milionów dolarów na szwedzką firmę technologiczną Aspiro wraz z jej dwoma kluczowymi produktami - Tidal i WiMP. Raper zamierza rozwijać pierwszy produkt, drugi systematycznie wygaszając aż do zamknięcia. Do przedsięwzięcia dołączyli czołowi artyści, m.in.: Usher, Rihanna, Madonna, Kanye West, Nicki Minaj, DeadMau5, Beyonce, Daft Punk, Alicia Keys. Każdy z nich jest udziałowcem Tidala i posiada 3 procent akcji. Oprócz tego, gwiazdy dostały gotówkę, podobno po milionie dolarów.Po co powstał Tidal? Dla pieniędzy. W Stanach Zjednoczonych twórcy nie dostają tantiem za odtworzenia ich muzyki w radiu czy w serwisach streamingowych. Jay Z chce to zmienić. Mimo to artyści, którzy do niego dołączyli, będą czerpać zyski z tego co zarobi serwis, a nie z praw autorskich. Dostęp do Tidala będzie płatny. Za standardową jakość dźwięku i wideo HD trzeba zapłacić 19,99 zł, natomiast za dźwięk i wideo HD 39,99 zł miesięcznie.

W bazie Tidala jest już 25 milionów utworów i 75 tysięcy teledysków. Muzyka powinna zadowolić audiofili, bo serwowany będzie w bezstratnym formacie Hi-Fi FLAC 1411 kbps. Oczywiście jeśli wykupisz droższe członkostwo.

Komu potrzebna jest ta usługa? Na pewno Jayowi Z i innym sławnym udziałowcom. Jednak próba przekierowania fanów z YouTube`a może okazać się walką z wiatrakami.Dodał(a): Paweł Jaśkowski Czwartek 02.04.2015