Thom Yorke sprzedał swój album na torrentach

Wokalista i lider brytyjskiego zespołu Radiohead postanowił sprzedać swój najnowszy album na Wokalista i lider brytyjskiego zespołu Radioheadtorrentach. Zarobił na tym blisko 20 milionów dolarów. Czyżby przełom w sposobie dystrybucji muzyki?

Thom Yorke

Problem piractwa jest tak stary, jak świat muzyki. Z tą różnicą, że w dzisiejszych czasach, za sprawą rozwoju techniki i internetu, jest to proces jeszcze powszechniejszy niż niegdyś. Czy da się przekonać ludzi, aby kupowali albumy swoich ulubionych artystów legalnie? Jak widać, tak. Wystarczy tylko odpowiedni model biznesowy. Tak, aby cena sprzedawanej płyty była znośna dla klienta, a większość zysku trafiała do artysty.

Thom Yorke - wokalista i lider brytyjskiego zespołu Radiohead postanowił np. sprzedać swój najnowszy solowy album na uruchomionej w poprzednim roku platformie BitTorrent Bundle, powstałej z inicjatywy wytwórni muzycznej Ultra i popularnej firmy sieci P2P. Pomysł okazał się sukcesem! "Tomorrow’s Modern Boxes" został ściągnięty ponad 4 miliony razy, a  90% zysków trafiło do kieszeni samego artysty, omijając tym samym pazerne firmy fonograficzne. Osiem utworów i teledysk można było pobrać za kwotę 6 dolarów. Dodał(a): BJ, fot. FameFlynet Czwartek 08.01.2015