Te przepisy mogą zabić memy i ocenzurować internet – UE chce wprowadzić nowe prawo autorskie

Wolność internetu znów zagrożona. W 2012 roku próbowano wprowadzić umowę handlową ACTA, a teraz to. 20 czerwca 2018 Parlament Europejski będzie głosował nad wprowadzeniem nowych przepisów prawa autorskiego.
iStock-851824222.jpg

Unijni biurokraci wpadli na kolejny światły pomysł. Oto pod płaszczykiem ochrony praw autorskich chcą wprowadzić przepisy, które w naprawdę znaczny sposób mogą wpłynąć na wolność w sieci. I kiedy piszemy „w znaczny sposób wpłynąć”, to rozumiejcie to jako: „sparaliżować i unicestwić”. Nowe przepisy miałyby bowiem dotyczyć wszystkich – zarówno zwykłych użytkowników, twórców treści, jak i serwisów.

Chodzi tu o artykuł 13 nowej unijnej dyrektywy, który miałby wprowadzić tzw. filtry antypirackie oraz podatki od linków. Zajmijmy się najpierw tym drugim przepisem, który uderzy przede wszystkim w agregatory treści takie jak np. wykop.pl czy Google News. Z jednej strony podatek od linków nakładałby na tego typu serwisy obowiązek płacenia tantiem podmiotom, od których agregują treści, a z drugiej – obowiązek sprawdzania, czy przypadkiem dana treść nie narusza praw autorskich.

I w tym momencie dochodzimy właśnie do filtrów antypirackich. Obowiązek sprawdzania, czy treść nie narusza praw autorskich będzie spoczywać także na takich serwisach jak Facebook i YouTube. Oznacza to, że każdy komentarz, wpis itp. będzie musiał zostać przepuszczony przez specjalny algorytm (przecież nikt normalny nie będzie robił tego ręcznie), który zdecyduje o legalności zamieszczanego contentu. Ograniczenia będą dotyczyły nawet treści tworzonych w celach parodystycznych, jak np. wszelkich przeróbek, memów czy GIFów.

Brzmi absurdalnie i strasznie? Bo te przepisy rzeczywiście takie są. O wszystkich zmianach wynikających z ich wprowadzenia możecie przeczytać na stronie antyart13.pl. Tam dowiecie się też, co możecie zrobić, by wyrazić swój sprzeciw wobec tych przepisów. Musimy się śpieszyć, bo Parlament UE będzie głosował nad ich wprowadzeniem już dziś, czyli 20 czerwca 2018.  


Dodał(a): Tomek Makowski/ fot. istockphoto.com Środa 20.06.2018