Te grupy krwi są bardziej podatne na koronawirusa. Sprawdź swoją

Co ma wspólnego koronawirus z wampirem? Jedno i drugie potrafi wybrzydzać w kwestii krwi. Badania chińskich naukowców wskazują na korelację między jej grupą a ryzykiem zarażenia.
iStock-468280528.jpg

Publikacja zamieszczona przez medRxiv pokazuje, że od grupy krwi zależy nie tylko nasilenie objawów, ale także wysokość szans na to, że w ogóle zostaniesz zarażony. Badania przeprowadzono na ponad 2 tys. pacjentów z kilku szpitali w Wuhan i Shenzen. Choć grupa była pokaźna, na razie wyniki mają charakter wstępny.

ZOBACZ TEŻ: Szczepionka na koronawirusa podana pierwszej osobie

Jednak już teraz można stwierdzić, że w Chinach ludzie z grupą krwi A chorowali najczęściej, spora część zarażonych miała też grupę AB. Dolegliwości występowały w mniejszym stopniu u osób z grupą B, natomiast liczba pacjentów z grupą 0 była proporcjonalnie najmniejsza.

Naukowcy uważają, że ludzie z grupą krwi A mogą wymagać wzmożonej ochrony w celu zmniejszenia ryzyka infekcji. Z kolei, gdy zachorują, będą potrzebować silniejszej terapii i opieki.

Miejmy nadzieję, że inne badania, które wykluczyły ponowne zachorowanie u małp, sprawdzą się także w przypadku ludzi. W końcu wiele wskazuje na nasze podobieństwo z naczelnymi np. taka szarża w poszukiwaniu jedzenia.Gwiazdy z koronawirusem. Zaraza nie robi wyjątków:

Dodał(a): Konrad Siwik / fot. istock Środa 18.03.2020