"Szybki Cash 2" - skandynawski kryminał w kinie

„Postanowiłem zrobić bardzo intensywny film, w którym żadna minuta nie będzie pozbawiona akcji...
szybki cash 2


… jest daleki od specyficznego uroku „Ojca Chrzestnego”, czy „Człowieka z blizną” a bliski brutalnemu i mrocznemu światu mafijnych magazynów, pełnych narkotyków klubów i wyławianych z rzeki ciał.... To film dynamiczny, uniwersalny i ostry w wyrazie.” – Babak Najafi, reżyser filmu „Szybki Cash 2”.

Szwecja to nie tylko piosenki ABBY, czy słodkie dzieci z Bullerbyn.  Mroczne kryminały i kręcone na ich podstawie thrillery stały się marką rozpoznawaną na całym świecie. Film Babaka Najafiego (laureata Berlinale) powstał w oparciu o drugi tom („Zimna stal”) „sztokholmskiej trylogii noir” Jensa Lapidusa, sprzedanej w milionach egzemplarzy w kilkudziesięciu krajach.


„Szybki cash II” opowiada o dalszych losach Johana „JW” Westlunda - biednego taksówkarza aspirującego do klasy wyższej, który stał się handlarzem narkotyków. W filmie wracamy do niego po trzech latach. JW (charyzmatycznie grany przez Joela Kinnamana) spędził je w celi razem ze swoim dawnym wrogiem - sparaliżowanym po postrzale byłym cynglem Mrado. W więzieniu zaprzyjaźniają się i są wobec siebie lojalni. W trakcie odsiadki JW stworzył oprogramowanie, które chciałby sprzedać i uczciwie na nim zarobić po opuszczeniu więzienia. W trakcie przepustki, Johan dowiaduje się,  że kolega, który miał mu pomóc w rozkręceniu interesu, jest zwykłym oszustem i kradnie jego projekt a Johan bez pieniędzy i mieszkania znów musi szukać szybkiej kasy.Zaskakująco pokazany w filmie jest Sztokholm, miasto przypomina bardziej Gotham City, niż dużą, europejską stolicę.  Pod kruchą warstwą mieszczańskiego dobrobytu kłębi się przestępczy świat imigrantów, narkotykowych bossów i handlarzy ludźmi. Z niego wywodzą się dwaj kolejni bohaterowie, których losy splotą się z życiem JW: Jorge i Mahmoud. Jorge (genialnie wykreowany przez Matiasa Varelę) wraca do Szwecji z planem zarobienia milionów koron na nielegalnym obrocie dużą partią narkotyków. Oczywiście przekręt się nie udaje i traci towar. Zdesperowany spotyka na swojej drodze Mahmuda, zadłużonego po uszy u mafijnego bosa Radovana (w tej roli - znany z obsypanego Oscarami „Wroga numer jeden” - Fares Fares). We trzech zrobią wszystko, aby ponownie zdobyć dużą kasę. Szybka kasa oznacza szybkie życie, nieraz jednak i szybką śmierć...

W „Szybki Cashu 2” na wielkie brawa zasługuje niebywałe aktorstwo całego zespołu. Joel Kinnaman w roli JW po raz kolejny udowadnia, że należy do światowej czołówki aktorów. Warto również wspomnieć o zdjęciach Arila Wretblanda. Kamera, często prowadzona z ręki, z bezlitosnym realizmem śledzi bohaterów. Zbliżenia przerywane są dynamicznymi odjazdami i ujęciami z lotu ptaka. „Szybki Cash 2” ogląda się jak najlepsze kino sensacyjne rodem z Hollywood.    

„Szybki Cash 2” / „Snabba Cash II”

Polska premiera:
30 sierpnia 2013 roku

Gatunek:
Kryminał / thriller

Reżyseria:
Babak Najafi

Scenariusz :
Maria Karlsson na podstawie powieści „Szybki cash” i „Zimna stal” Jensa Lapidusa

Muzyka:  
Jon Ekstrand

Obsada:
Joel Kinnaman - Johan "JW" Westlund
Fares Fares - Mahmoud
Lisa Henni - Sophie
Matias Varela - Jorge
Dragomir Mrsic - Mrado
Dejan Cukic - Radovan
Annika Ryberg Whittembury – Paola

szybki cash 2

Dodał(a): gianni Wtorek 13.08.2013