Szukasz butów na jesienny i zimowy trekking? Oto na co warto zwrócić uwagę

Buty trekkingowe to jeden z najważniejszych elementów, o które musisz zadbać, planując jesienne lub zimowe wędrówki po górach. Nieodpowiedni rodzaj obuwia może być przyczyną poważnej kontuzji, warto więc solidnie przemyśleć swój wybór.

buty trekkingowe ckm.jpg

Podczas górskich wędrówek stopy i nogi narażone są na wiele niebezpieczeństw. Aby odpowiednio je zabezpieczyć i zapewnić sobie komfort podczas wielogodzinnego wysiłku, konieczne jest wyposażenie się w obuwie trekkingowe o odpowiedniej podeszwie i cholewki wykonanej z wysokiej jakości materiału.

Rodzaje butów trekkingowych

Kluczowymi elementami, na które musisz zwrócić uwagę podczas wyboru obuwia, są rodzaj podeszwy oraz cholewka. Buty trekkingowe najczęściej wykonane są ze skóry naturalnej, ekologicznej lub goretexu.

Wśród podeszw wyróżnia się trzy typy:

  • Elastyczną – przeznaczoną do chodzenia po niewymagających szlakach górskich lub dolinach.
  • Średnio utwardzoną – dla osób, które planują turystyczne wędrówki po górach, o niskiej lub średniej trudności.
  • Mocno utwardzoną – przeznaczoną do szlaków wspinaczkowych i zdobywania górskich szczytów.

Podczas gdy rodzaj podeszwy należy dobrać do typu planowanych wypraw, materiał cholewki dopasowuje się do pory roku, w której planuje się wędrówki lub wspinaczkę.

Buty trekkingowe na jesień lub zimę – jak wybrać?

Buty do jesiennych lub zimowych wędrówek powinny posiadać cholewkę wykonaną ze skóry naturalnej – typu nubuk lub ze skóry licowej z membraną. Materiały te zapewniają optymalną izolację termiczną, a przy tym wyróżniają się wysoką wodoodpornością. Stopy w tego typu butach trekkingowych nie przemarzną i nie zamokną. Dodatkowo, skórzane cholewki dobrze chronią nogi przed różnego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi.

Cholewka w butach trekkingowych powinna być sztywna, bardzo twarda i sięgać za kostkę.

Buty trekkingowe – o czym jeszcze pamiętać?

Jeżeli wybierasz się na wyprawę w góry typu lodowcowego (a zwłaszcza w ich wyższe partie), upewnij się, czy wybrane przez Ciebie buty trekkingowe posiadają zapięcie do raków półautomatycznych. Brak tego typu udogodnienia będzie oznaczał konieczność przypięcia do butów raków paskowych. Jeżeli trasa będzie wyjątkowo długa, możesz zwrócić uwagę również na dodatkowe elementy, takie jak wyjmowane botki (dodatkowo zabezpieczają one stopy przed wilgocią).

Planując trudniejsze wyprawy (trasy powyżej M7), zamiast tradycyjnych butów trekkingowych, postaw na rakobuty, czyli obuwie, do którego na stałe przymocowane zostały raki.

Czytaj także: Wybieramy buty na zimę dla niego. Poznaj najmodniejsze buty zimowe męskie

Materiał partnera


Dodał(a): Izabela Popko Środa 31.10.2018