Szkodliwość używek vs ich postrzeganie (zestawienie)

Które używki szkodzą najbardziej, a które postrzegamy jako najbardziej szkodliwe to dwa różne światy. A właściwie nie my, tylko Brytyjczycy. Choć możemy zrobić test i każdy z Was odpowie na pierwsze pytanie.
ranking-narkotyków.jpg

Oto kandydaci: LSD, gaz rozweselający, alkohol, ketamina, tytoń, marihuana, heroina, kokaina, amfetamina, grzyby, ecstasy, benzodiazepiny.

A za chwilę zobaczysz zestawienie, jakie zrobił „The Independent”. Z jednej strony są wyniki ankiety, w której YouGov pyta 2096 Brytyjczyków o szkodliwość używek, z drugiej bardzo szczegółowe i obszerne badania doktora Davida Nutta z 2010 roku na temat wpływu substancji psychoaktywnych na nasze zdrowie, które opublikował w dziennikach medycznych „The Lancet”.

Substancje na obu listach nie są identyczne. Każde z badań uwzględnia najbardziej popularne używki w danym okresie.

Dla zmylenia tropu przytoczę tylko opinię doktora Nutta, który mówi, że gdyby alkohol został wynaleziony dziś byłby na liście najbardziej niebezpiecznych substancji. Masz już swoją listę? To porównaj to z tabelą. Najbardziej szkodliwe na górze.


 Ankieta YouGov
 Badanie dr Davida Nutta
1
Heroina
Alkohol
2
 Kokaina  Heroina
3
 Amfetamina Crack
4
 LSD  Metamfetamina
5
 Ecstasy  Kokaina
6
 Ketamina  Tytoń
7
 Tytoń  Amfetamina
8
 Grzyby  Marihuana
9
 Podtlenek azotu
 GHB (pigułka gwałtu)
10
 Marihuana Benzodiazepiny
11
Alkohol Ketamina

Zaskoczony? Zestawienie nie jest absolutnie poradnikiem ani przewodnikiem po narkotykach. Pamiętaj też, że powiedzenie "wszystko jest dla ludzi" niekoniecznie ma pokrycie w takich tematach, a umiar znika, gdy górę bierze "słaba silna wola".

Dodał(a): Paweł Jaśkowski Piątek 06.11.2015