Szczęśliwe życie bez Facebooka

Co się stanie, jeśli na tydzień odstawisz Facebooka? Na grupie 1095 osób sprawdził to wraz z zespołem Meik Wiking, dyrektor Instytutu Badań nad Szczęściem. Czytasz to przez aplikację FB w smartfonie? Jeśli cenisz swoją higienę psychiczną, jest duża szansa, że odinstalujesz apkę pod koniec tego tekstu.
szczesliwe-zycie-bez-facebo.jpg

Wspomniany naukowiec wraz ze swoją radosną ekipą poddał 1095 dorosłych Duńczyków testowi. Część z nich miała odciąć się od Facebooka na tydzień. Uznał, że jest to najbardziej popularne medium społecznościowe w jego kraju i dlatego wokół niego skupił badania. Choć wnioski, które prezentuje, mają analogi w innych czołowych serwisach tego typu.

Eksperyment opierał się na subiektywnej ocenie ankietowanych, więc nie do końca można zastosować obiektywną metodologię, ale… skoro badani czuli się i oceniali w ten sposób, to można uznać metodę za miarodajną, bo właśnie o samopoczucie chodziło.

CZYM JEST DLA NAS FB
Statystyki dotyczące korzystania z Facebook wśród grupy badanych:
94% uznało odpalanie fejsa za codzienny rytuał,
86% przeglądało swój newsfeed często lub bardzo często,
78% korzystało z FB co najmniej przez 30 min dziennie,
69% woli dodawać zdjęcia wielkich rzeczy których doświadczają,
61% woli zamieszczać pozytywne rzeczy o sobie.

METODOLOGIA
Badani dostali do wypełnienia ankiety na temat statusu ich życia. Subiektywna ocena samopoczucia miała być zestawiona z wynikami po tygodniowym teście. Naukowcy podzielili ochotników na dwie grupy:
- kontrolną – nadal korzystała z Facebooka jak dotychczas,
- eksperymentalną – ban na fejsa przez tydzień.

Po tygodniu obie grupy wypełniły ankiety ponownie. Okazało się, że u grupy eksperymentalnej wzrosła satysfakcja z życia.

W skali od 1 do 10 oceń satysfakcję z życia:
FB-SATYSFALCJA.jpg
Z lewej strony "grupa fejsbukowa", z prawej z banem na FB. Ciemny kolor to autoocena przed, jasny po.

WYNIKI
Nastrój i odczuwane przez obie grupy emocje po zakończonym badaniu:


Grupa z Facebookiem
Grupa bez Facebooka
Szczęście 81% 88%
Zmartwienie 54% 41%
Smutek 34% 22%
Złość 20% 12%
Radość z życia 75% 84%
Entuzjazm 49% 61%
Depresja 33% 22%
Samotność 25% 16%
Zdecydowanie
56% 64%

Oprócz powyższych korzyści, doszła do tego poprawa koncentracji u grupy eksperymentalnej, a przerwa od Facebooka zapewniła wzrost poczucia obecności w danym momencie  o 18%. To przełożyło się na mniejsze poczucie zmarnowanego czasu. Natomiast ludzie korzystający z fejsa byli o 55% bardziej zestresowani i czuli się o 39% mniej szczęśliwi.

FACEBOOK A ZAZDROŚĆ
Okazuje się, że nasze lajki i ciepłe słowa pod pozytywnymi statusami innych osób nie zawsze są szczere. Z badań wynika, że połowa ludzi korzystających z fejsa jest zazdrosna wobec fantastycznych doświadczeń znajomych, 1 na 3 osoby zazdrości szczęścia okazywanego na swojej tablicy, a 4 na 10 ankietowanych zazdrości sukcesu ogłoszonego na fejsie.

Meik Wiking dochodzi do słusznego wniosku (teraz popartego badaniami): zamiast skupiać się na własnych potrzebach, koncentrujemy się na tym, co posiadają inni.

Ale nie tylko Facebook taki straszny, jak go Instytut maluje. Jak słusznie zauważają w słowach otwierających raport – „Media społecznościowe to świetny kanał z wciąż wspaniałymi wiadomościami. Bezustanny przepływ edytowanych żyć który zniekształca nasze postrzeganie rzeczywistości”. No bo przecież ciężko później znieść rzeczywistość bez tych pięknych obrazków, które sugerują nam, że tak wygląda życie przeciętnego Kowalskiego, Smitha czy Jensena i tak powinno wyglądać nasze.

To jak, zrobisz tygodniowy detoks?






Dodał(a): Paweł Jaśkowski / graf.: happinessresearchinstitute.com Czwartek 12.11.2015