Syreny alarmowe 6 czerwca 2017 - co oznaczają?

6 czerwca w większości miast w Polsce zawyją lub zawyły syreny alarmowe. To nie święto, to ostrzeżenie przed atakiem terrorystycznym.
alarm czerwiec.jpg

Na szczęście to jedynie ćwiczenia. Wycie syren 6.06.2017 to ogłoszenie próbnego alarmu związanego z atakiem terrorystycznym. Władze samorządowe nasłuchują radiowego sygnału alarmowego z Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych i reagują, gdy odbiorą informację o zagrożeniu. Ćwiczenia odbywają się na terenie całej Polski w ramach operacji Renegade SAREX.

Syreny najpierw nadają sygnał modulowany, który trwa 3 minuty – to oznacza ogłoszenie alarmu, natomiast później sygnał będzie ciągły (również przez 3 minuty) i oznacza odwołanie zagrożenia.

Ćwiczenia Renegade SAREX odbywać się będą w dniach 6.06-8.06.2017 w godzinach 9-13, zatem usłyszymy je jeszcze kilka razy.

W przypadku tych ćwiczeń nie należy reagować w żaden sposób na sygnały (nie może to być wymówkę przed szefem za opuszczenie miejsca pracy), a jedynie testują reakcję władz samorządowych i utrwalają obywatelom świadomość znaczenia tych sygnałów.

Jak zachować się w przypadku prawdziwego zagrożenia terrorystycznego? Przeczytaj nasz poradnik.
Dodał(a): Adam Wawrzyniak Wtorek 06.06.2017