Stażysta odkrył planetę, a jego nazwisko to czyste złoto!

Na stażu podobno parzy się kawkę, kseruje notatki, albo ogarnia się pranie szefowi. Ale ten chłopak stwierdził, że to nudne i odkrył planetę 7 razy większą od Ziemi.
toi_1338_transit_still (1).jpg

W lipcu 2019 roku 17-latek poszedł na wakacyjny staż do NASA w Goddard Space Flight Center w Greenbelt. Zamiast parzenia kawy dostał polecenie sprawdzenia ruchu oraz zmienności gwiazd na urządzeniu TESS, czyli specjalistycznej satelicie Transiting Exoplanet Survey Satellite. To taki mega wypasiony sprzęt, na którym można obserwować i odkrywać nowe planety.

Kiedy przeglądał dane, oznaczone jako układy zaćmieniowe, zauważył coś dziwnego. Sygnał z układu TOI 1338 wyglądał na zaćmienie gwiazdy przez gwiazdę, ale zaintrygował chłopaka. Okazało się, że to planeta i to 7 razy większa od Ziemi.

Cukier, Wolf Cukier

Ale my się nie dziwimy, w końcu chłopak ma na nazwisko Cukier, Wolf Cukier. Nie wiemy, czy ma polskie korzenie, ale na to wygląda. Mało tego, Cukier odnalazł planetę po 3 dniach od rozpoczęcia stażu. Jest fanem "Gwiezdnych Wojen" i stoi przed wyborem studiów. Zastanawia się nad Princetown, MIT oraz Stanfordem. Ale teraz raczej nie będzie miał z tym żadnych problemów.Chłopak jest bardzo skromny, ale NASA nie ukrywa, że to on przyczynił się do tego odkrycia. Agencja potwierdziła specjalnym certyfikatem obecność 17-latka przy odkrywaniu nowego obiektu, który został nazwany "TOI 1338 b".

Wolf Cukier jest obok naukowców z Goddard, San Diego State University, a także University of Chicago współautorem artykułu, który został złożony do publikacji w jednym z czasopism naukowych.Planeta jest bardzo duża, można ją umiejscowić między Neptunem a Saturnem. Leży w konstelacji Pictor, czyli mniej więcej 1300 lat świetlnych do Ziemi. TOI 1338 b to pierwsza w bazie TESS planeta krążąca wokół dwóch gwiazd.

Odkrycie zaprezentowano podczas 235. spotkania American Astronomical Society w Honolulu, które odbyło się 6 stycznia 2020 roku. 

PRZECZYTAJ TAKŻE: Podziemne miasteczko z marihuaną. Nieźle to wykombinowali


Dodał(a): Tomasz Orszulak Poniedziałek 13.01.2020