Sprawdzono, do jakich sklepów ruszą Polacy

Od 4 maja centra handlowe znów będą otwarte. Rządzący liczą, że konsumenci rzucą się na zakupy, a ekonomiści zastanawiają się, jakie towary znajdą się na celowniku Polaków.
iStock-498892098.jpg

Sondaż został przeprowadzony przez Selectivv na zlecenie Wirtualnej Polski na próbie 2400 Polaków, którzy odpowiedzieli na pytania dotyczące powrotu do centrów handlowych zamkniętych z powodu epidemii koronawirusa.

35% rodaków przyznało, że obawia się w przebywania w dużych skupiskach. W zasadzie ciężko się dziwić takiej postawie, skoro przez ostatnie dwa miesiące wszyscy byli namawiani do pozostawania w domu. Oczywiście w zachowaniu konsumentów trudno dopatrywać się jakiejkolwiek logiki – Polacy lawinowo zamierzają ruszyć na zakupy. 

ZOBACZ TAKŻE: CZY MOGĘ WYJECHAĆ NA MAJÓWKĘ NA GRILLA. PRAWNIK ODPOWIADA

Sonda

Co kupisz w pierwszej kolejności po epidemii?

Co prawda pierwszego dnia otwarcia do sklepów wybrałoby się zaledwie 7,7% respondentów, jednak ta dziewicza nieśmiałość zostałaby przezwyciężona w ciągu  pierwszych pięciu od ponownego otwarcia punktów handlowych, kiedy chęć do zrobienia zakupów zadeklarowało 37, 36% ankietowanych. W ciągu dwóch tygodni odsetek ten wzrośnie do 48,32%. Wszyscy, którzy tęsknili za kolejkami, płaczącymi dziećmi i awanturami przy kasie, mogą więc odetchnąć z ulgą – powoli wracamy do normalności.

38,31% badanych na pierwsze zakupy uda się do sklepów odzieżowych. Biorąc pod uwagę, że są to zakupy, które można w całości zrobić przez internet, jest to dość osobliwe zjawisko. Przyodziani w nowe szaty, w następnej kolejności udamy się do sklepów z wyposażeniem wnętrz – tak zadeklarowało 29,54% uczestników badania. 27,88% ankietowanych jest spragnionych nowego obuwia, a 4,27% wybrałoby inne artykuły. 

35% badanych obawia się dużych skupisk ludzi, a 28,76% powierzchni zamkniętych. 25,44% ma obawy dotyczące zapewnienia wymogów sanitarnych przez centra handlowe, a zaledwie 10% obawia się dużych kolejek. Dodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Czwartek 30.04.2020