Sprawa łóżkowa, czyli jak wybrać najważniejszy element sypialni

Twardy materac dla wielu jest synonimem zdrowego snu i wygody, jednak nie dla każdego będzie on odpowiedni. Dowiedz się, czy każdy twardy facet potrzebuje równie twardego łóżka.

small demorris-byrd-S0yd3_C78dQ-unsplash.jpg

Wybór materaca to jedna z tych decyzji, od których w w największym stopniu zależy nasze samopoczucie i zdrowie. Kiedy siedzimy lub stoimy, z kręgosłupa ubywa płynu rdzeniowego, który odpowiada między innymi za wydajną regenerację podczas snu. Jeśli spać będziemy w nieodpowiedniej pozycji, płyn nie zdąży powrócić na swoje miejsce, przez co obudzimy się jeszcze bardziej zmęczeni niż rano.

To z kolei przekłada się na inne dolegliwości. Posiadacze źle dobranych materacy skarżą się na zaburzenia snu, bóle głowy, problemy z koncentracją oraz mrowienie kończyn. Jeśli takie dolegliwości trwają długo, mogą prowadzić do rozwoju wad kręgosłupa, problemów z krążeniem, a nawet schorzeń skórnych.

Za najkorzystniejsze dla zdrowia uchodzą materace o dużej twardości. Do obiegowych opinii warto jednak podchodzić z rezerwą. Chociaż lista zalet związanych z ich używaniem rzeczywiście jest długa, w niektórych przypadkach mogą naprawdę źle wpłynąć na komfort snu. Pogląd, że dobrze wysypiamy się tylko na twardych materacach, to pozostałość po czasach dominacji konstrukcji sprężynowych, których miękkie wersje nie oferowały zbyt wysokiego komfortu.

Kto więc powinien zdecydować się na jeden z takich modeli, a kto z kolei lepiej zrobi, wybierając miękki materac? Na te pytania odpowiadamy w kolejnych akapitach.

Twarde materace – dla kogo są odpowiednie?

Podczas wybierania materaca weź przede wszystkim pod uwagę swoją wagę. Jeśli nie przekracza ona:

– 80 kilogramów – najlepszym wyborem będzie materac miękki;

– 100 kilogramów – zainwestuj w materac twardy.

Jeżeli natomiast jesteś zawodnikiem wagi ciężkiej liczącej ponad 100 kilogramów, rozważ zakup modelu o bardzo dużej twardości.

To jednak tylko bardzo ogólne wskazówki. Spore znaczenie mają też takie czynniki jak indywidualne preferencje oraz wzrost. Sposób, w jaki kilogramy rozkładają się na ciele może bardzo zmienić zachowanie materaca. Przed decyzją o zakupie danego model dobrze będzie wykonać więc tak zwany test dłoni.

W tym celu połóż się na nim na wznak i rozluźnij ciało. Następnie włóż dłoń między materac a kręgosłup na wysokości odcinka lędźwiowego. Jeśli wchodzi bez problemu, materac jest za twardy. Jeżeli natomiast nie można tego zrobić, świadczy to o zbyt dużej miękkości podłoża. Idealna sytuacja to ta, kiedy dłoń wejdzie między ciało a materac jedynie z delikatnym oporem.

kto-nie-wyspi-sie-na-twardym-materacu.jpg

Kto nie wyśpi się na twardym materacu?

Do wyboru materaca szczególnie dużą wagę powinny przyłożyć osoby, którym twarde podłoże może poważnie zaszkodzić. Do tej grupy zaliczają się przede wszystkim chorujący na schorzenia kręgosłupa. By nie pogłębić swoich dolegliwości, zakup koniecznie powinni skonsultować z ortopedą.

Twardy materac nie jest również zalecany użytkownikom często zmieniającym pozycję snu. Model o większej miękkości szybciej dopasuje się do kształtu ciała i zagwarantuje wydajny wypoczynek. Także osoby, które większość nocy przesypiają w jednej pozycji mogą mieć problemy z wysypianiem się, jeśli preferują pozycję na boku. Twarde materace dobrze sprawdzają się podczas spania na plecach i brzuchu.

Nieco inaczej ma się sprawa z parami o dużej różnicy wagi, przyzwyczajeń lub stanu zdrowia pomiędzy partnerami. Jeśli jedno z Was preferuje materace twarde, a drugie  miękkie, nie musicie rezygnować ze komfortowego i zdrowego snu we dwoje. W Waszym przypadku dobrym rozwiązaniem będą materace o większej liczbie niezależnych punktów podparcia. Dzięki nim podłoże wydajniej dopasowuje się do kształtu ciała każdego z partnerów.

Nie zapominaj też, że na komfort snu wpływa nie tylko twardość materaca. Równie ważna jest jego przewiewność. Ta zależy między innymi od materiałów wykorzystanych do jego produkcji oraz stelażu łóżka. W sporym stopniu wpływa na nią również pokrowiec na materac, który powinien umożliwiać swobodną cyrkulację powietrza.

Artykuł stworzyliśmy we współpracy z marką Hilding. Założona w 1939r. w Szwecji firma Hilding Anders jest wiodącym producentem materacy na rynku. Obecna na Polskim rynku od 2001 roku firma podbiła serca Polaków wysoką jakością i skandynawskim stylem. W swoim portfolio firma posiada takie marki jak Hilding, Curem, Jansen, Bedding oraz Carpe Diem. Poza własną produkcją Hilding tworzy również materace dla marek takich jak Agata, Amazon BRW, Sleepmed i wiele innych.


Dodał(a): Izabela Popko Czwartek 07.05.2020