Sony Xperia Z

Flagowy smartfon japońskiej firmy, czyli androidowa nowość, która nie boi się ani najcięższych programów, ani wody
Sony Xperia ZPierwsze wrażenie
Naprawdę duża, choć cienka „paletka” (139x72x8 mm), którą łatwo będzie obsługiwać wyłącznie osobom o długich palcach. Waga, niecałe 150 g, jak najbardziej do przyjęcia. Smartfon imponuje eleganckim wyglądem, spasowaniem i jakością użytych materiałów. Irytuje skłonność pięknej obudowy do palcowania.

Czas działania
Wbudowany akumulator o pojemności 2400 mAh wstydu nie przynosi, choć Xperii daleko do ewidentnych liderów w tej dziedzinie (np. Motoroli RAZR Maxx). Ot, smartfonowa średnia: przy w miarę intensywym używaniu tego telefonu co-dzienne ładowanie to norma.

Sony Z.jpg

Obraz
Ekran szokuje nie tylko rozmiarem (5 cali!), ale też rewolucyjną w smartfonach rozdzielczością Full HD (1920x1080), która sprawia, że Sony pod względem szczegółowości obrazu kasuje nawet słynne wyświetlacze iPhone’owe. Do tego dochodzi żywe odwzorowanie kolorów. Kąty widzenia, choć dobre, to nie rzucają już aż tak na kolana.

Wnętrze

Serce Xperii Z to czterordzeniowy procesor Qualcomm, taktowany zegarem 1,5 GHz. Czy jest szybki? A czy szybkie jest Bugatti Veyron? W czasie naszych testów nawet najbardziej wymagające gry 3D były dla niego kaszką z mlekiem. Nic się nie zacinało, nie „muliło”. Sony wyciska z Androida w wersji 4.1.2 naprawdę wszystkie soki.

Aparat i kamera
Telefon posiada aparat dodatkowy (2 Mpx, z przodu) oraz główny wyposażony w matrycę aż 13 Mpx. Pod względem jakości filmów i zdjęć niewiele smartfonów przebija Xperię, która większości użytkowników może zastąpić tanią „małpę” podczas wypadu za miasto albo na imprezę. Nie rozumiemy tylko, czemu Sony zrezygnowało z zamontowania w swoim flagowcu fizycznego przycisku migawki. Wielka szkoda.

Xperia Z.jpg

Możliwości dodatkowe

Miejsca takie jak np. gniazdo słuchawek i kart pamięci zamykane są klapkami (ciut irytującymi dla osób z krótkimi paznokciami), co zapewnia kurzo- i wodoodporność. Zdaniem producenta telefon może przetrwać pół godziny na głębokości 1 metra. Jako niedowiarki sprawdziliśmy i potwierdzamy – Sony nie kłamało.

ZDANIEM CKM
Choć James Bond nie używał Xperii Z, to właśnie ten największy smartfon z oferty Sony do złudzenia przypomina agenta 007: mimo że jest bardzo elegancki, nie boi się ciężkich warunków. Kupując go, otrzymujesz sprzęt z potężnym ekranem (mowa zarówno o jego wielkości, jak i jakości) oraz potężnymi możliwościami procesora. Jeżeli śnisz o sprzęcie z najwyższej półki, a niestraszne ci smartfony, które rozmiarami niepokojąco zbliżają się do mniejszych tabletów, to naprawdę świetna propozycja. Sugerowana cena wynosi 2799 zł
Dodał(a): CKM Środa 29.05.2013