Sawanci - upośledzeni i wybitni

Skomplikowane obliczenia matematyczne w pamięci, znajomość 22 514 cyfr po przecinku w liczbie pi, nauka języka obcego w cztery dni... Sawanci - najbardziej niezwykłe umysły świata. Upośledzeni i jednocześnie niewiarygodnie wybitni!

shutterstock_124267117.jpg

Sawanci to osoby upośledzone umysłowo i jednocześnie WYBITNIE uzdolnione w jakiejś dziedzinie (przede wszystkim matematyce, sztuce, muzyce i lingwistyce). Z jednej strony mogą mieć problemy z najprostszymi czynnościami życiowymi, jak zawiązanie sznurówek, z drugiej - potrafią np. wykonywać w pamięci skomplikowane, wielocyfrowe równania.

Zespół sawanta najczęściej występuje u autystów (minimum połowa sawantów to osoby dotknięte autyzmem), ale trzeba pamiętać, że jest on bardzo rzadkim zjawiskiem (tylko nikły procent autyków to sawanci).

Człowiek kamera - Stephen Wiltshire

Oto lista najbardziej znanych sawantów świata. Ci ludzie bez wątpienia byli upośledzeni, ale jednocześnie obdarzeni nieprawdopodobnym geniuszem!

1.  Kim Peek (zm. grudzień 2009)
To właśnie jego osoba posłużyła twórcom filmu "Rain Man" za pierwowzór postaci Raymonda Babbita. Mimo ogólnych zaburzeń rozwoju, Peek potrafił czytać dwie strony na raz i znał na pamięć aż 12 000 książek! Oprócz tego wymieniał nazwy wszystkich miast, autostrad przechodzących przez każde amerykańskie miasto, miasteczko i okręg – a także wszystkie numery kierunkowe, kody pocztowe oraz przypisane do nich sieci telekomunikacyjne i telewizyjne. Mężczyzna znał historię każdego kraju i każdego władcy, a na podstawie podanej daty urodzenia, w ciągu kilku sekund obliczał dzień tygodnia, w którym dana osoba skończy 65 lat. Jakby tego było mało, rozpoznawał ze słuchu większość utworów muzycznych, podając jednocześnie datę i miejsce ich powstania oraz datę urodzenia i śmierci kompozytora. Samodzielnie nie potrafił jednak przeżyć ani jednego dnia.



2. Daniel Tammet
Brytyjczyk dotknięty zespołem Aspergera. Potrafi dokonywać w pamięci skomplikowanych obliczeń oraz wymienić 22 514 cyfr po przecinku w liczbie pi. Bardzo szybko uczy się języków obcych (zna angielski, niemiecki, hiszpański, esperanto, francuski, fiński, litewski, rumuński, estoński, walijski oraz islandzki, który opanował przez cztery dni spędzone w Reykjaviku). Stworzył też własny język, który nazwał Mänti.



3. Leslie Lemke
Z jednej strony niedorozwinięty, niewidomy i chory na porażenie mózgowe (przez co porzuciła go matka), z drugiej - wybitnie uzdolniony muzycznie (co ujawniło się później). Kiedy miał 14 lat usłyszał w telewizji koncert fortepianowy Piotra Czajkowskiego. Mimo że nigdy wcześniej nie grał na pianinie, zagrał następnie wspomniany koncert z pamięci od początku do końca. Potrafi odtworzyć bezbłędnie kilka tysięcy utworów, również te, które słyszy po raz pierwszy.



4. Richard Wawro (zm. luty 2006)
Autysta i malarz ze Szkocji. Jego talent ukazał się, gdy miał 6 lat. Tworzył niezwykłe poetyckie i precyzyjne dzieła. Wystawiał swoje prace w największych galeriach na całym świecie. Doczekał się ponad 100 wystaw i sprzedał około 1000 dzieł. Jego obrazy trafiły m.in. do kolekcji Margaret Thatcher i Jana Pawła II. Z powodu zaćmy widział tylko na prawe oko. Nie był w stanie czytać i pisać.

5. Alonzo Clemons
Niepełnosprawny i cierpiący na zaburzenia rozwojowe rzeźbiarz amerykański. W ciągu 20 minut potrafi uformować z wosku wierną podobiznę każdego zwierzęcia, które widział przez kilka sekund. Jego rzeźby są bardzo realistyczne, ukazują każdy szczegół anatomiczny i doskonałe proporcje. Jego prace są wystawiane w galeriach sztuki w Kalifornii i całym USA.



Dodał(a): BJ Poniedziałek 06.10.2014