Prawo ojca

Czytałeś „Powrót taty” naszego narodowego wieszcza Adama Mickiewicza? Nie? Nieważne! Przeczytaj nasz tekst, a wzruszysz się jeszcze bardziej - Prawo ojca
Savoir vivre przy stole

Ojciec jest tylko jeden (oczywiście nie licząc ojca chrzestnego, ojca dyrektora i ojca Goriot). Tak więc, synu marnotrawny, kiedy twój rodziciel przychodzi do ciebie z wizytą — traktuj go z należytym szacunkiem!

SPOTKANIE
Przywitaj ojca starym zwyczajem polskiej szlachty — całując go w dłoń, a potem padając do nóg i obejmując za kolana. A skoro już jesteś w tej pozycji, zrób to, co zawsze robią dobre dzieci w tradycyjnych śląskich rodzinach. Umyj swojemu staruszkowi stopy i wytrzyj je miękkim ręcznikiem. Rób tak nie tylko w Wielki Czwartek, ale i w każdy inny dzień tygodnia.

POSIŁEK
Ugość ojca tak, jak szczęśliwe dziatki starożytnych Celtów witały wracającego w wojny rodziciela: ubijając krowę i serwując jej przepyszne gorące wnętrzności. Do posiłku usiądźcie, wzorując się na Litwinach z czasów Wielkiego Księstwa — ojciec u szczytu stołu, ty po jego prawej ręce. Ale nie spiesz się z jedzeniem! Będąc wychowany według najlepszych bismarckowskich wzorów, pozwól głowie rodziny pierwszemu najeść się do syta. Dopiero gdy zadowolony tatusiek zakończy konsumpcję, ty możesz zjeść to, co zostało.

NAPOJE
Nic tak nie buduje relacji ojca i syna, jak wspólnie konsumowane do posiłku napoje. Odkąd w XIV wieku Polacy wynaleźli okowitę, podstawowym polepszaczem rodzinnych kontaktów jest czysta zimna wódka. By umocnić dobre samopoczucie rodziciela, wznieś tradycyjny anglosaski toast: „Za mojego ojca — jedynego człowieka, którego się boję!”. Gwarantujemy, po takim wstępie każda dyskusja z ojcem pójdzie ci gładziutko.

POŻEGNANIE
Alkohol pijcie z umiarem i rozsądkiem. Jeśli jednak twój ojciec przypadkiem pójdzie śladami biblijnego Noego (który nadużył napojów dla prawdziwych mężczyzn i zasnął nagi w namiocie), nie zachowuj się jak biblijny Cham, który gapił się bezczelnie na obnażonego staruszka. Zrób to, co dwaj pozostali synowie Noego — Sem oraz Jafet. Odwracając dyskretnie głowę i przymykając oczy, przykryj nagość ojca płaszczem, a potem wróć do stołu i dokończ butelkę.

SKANDAL!
25 procent dorosłych polskich synów nigdy nie tuliło swojego starego tatusia

Dodał(a): Matz Poniedziałek 12.09.2011