Satelita skonstruowany przez polskich studentów został wysłany w kosmos

To już czwarty polski satelita realizujący swoją misję w kosmosie i jednocześnie drugi zbudowany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Ten ma pomóc w walce z problemem kosmicznych śmieci.
yonphotos144230.jpg

W poniedziałek 3 grudnia z bazy Vadenberg w USA wystartowała rakieta Falcon 9 (na zdjęciu powyżej), na pokładzie której znajdował się polski satelita PW-Sat2 skonstruowany przez Studenckie Koło Astronautyczne (SKA) Politechniki Warszawskiej. Cała operacja zakończyła się sukcesem, a satelita, zgodnie z planem, trafił na orbitę okołoziemską o wysokości ok. 575 km.

– Około północy satelita został uwolniony z zasobnika. Kilkadziesiąt minut później rozpoczął nadawanie sygnału. Otrzymaliśmy informacje od radioamatorów ze Stanów Zjednoczonych, że sygnał odebrali.[…] Wszystko wskazuje, że z satelitą wszystko jest w porządku i początek misji przeszedł niemal podręcznikowo – powiedział Dominik Roszkowski, wicekoordynator projektu PW-Sat2.

To ważna informacja, ponieważ jest to pierwszy poważny sprawdzian działania PW-Sat2 w środowisku kosmicznym, który ma udowodnić niezawodność polskiego projektu. To jednak dopiero początek misji, której głównym celem jest test technologii systemu deorbitacji.

Przekładając to z naukowego na nasz język, studenci opracowali zupełnie nowy system, który mógłby w przyszłości zmniejszyć problem gromadzenia się kosmicznych śmieci na ziemskiej orbicie. Technologia polega na wykorzystaniu specjalnego żagla deorbitacyjnego, który otwierałby się po tym, jak satelita skończy swoją misję. Po użyciu żagla „martwy” i bezużyteczny już satelita nie unosiłby się przez kolejne lata bezczynnie nad Ziemią, a obniżałby stopniowo swój lot, aż uległby spaleniu w ziemskiej atmosferze.

W ten sposób satelita po zakończeniu misji nie stanie się, jak dotychczas, częścią składu kosmicznych śmieci, których gromadzenie się nad Ziemią jest coraz poważniejszym problemem. Obecnie nawet kilka tysięcy tego typu odpadków bezczynnie lewituje na orbicie naszej planety i stanowi zagrożenie dla astronautów w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i aktywnych satelitów orbitujących wokół Ziemi.

Misja PW-Sat2 potrwa dokładnie 40 dni, a dane zbierane przez satelitę będzie można na bieżąco śledzić TUTAJ.

Dodał(a): Tomek Makowski/ fot. Starstock Wtorek 04.12.2018