Sanepid ostrzega przed sztucznym haszyszem. Hasan to nowy narkotyk, którego użycie może skutkować śmiercią

Od pewnego czasu w województwie łódzkim popularność zyskuje nowy narkotyk. Sztuczny haszysz znany również jako „hasan” wzbudził niepokój Głównego Inspektoratu Sanitarnego, który wydał w sprawie substancji specjalne ostrzeżenie.

ostrzeżenie-hasan-1140x520.jpg


Narkotyk jest dostępny w formie plastycznej masy w żółtym, brunatnym lub czarnym kolorze. „Fake hash” jest sprzedawany tradycyjnie w woreczkach strunowych.  Zdaniem Sanepidu substancja może powodować poważne zatrucia i prowadzić do śmierci.

Zdaniem specjalistów „hasan” zawiera syntetyczny kannabinoid o nazwie 4F-MDMB-BINACA, którego nawet niewielkie stężenie działa dużo silniej na ludzkie receptory niż znane THC, czyli psychoaktywny marihuany.

CZYTAJ TAKŻE: ODKRYTO NOWY KANNABINOID. 33 RAZY SILNIEJSZY OD THC

Zażywanie „sztucznego haszyszu” powoduje halucynacje, pobudzenie, agresję, lęk, splątanie, letarg, psychozy, problemy gastryczne, jak również przyspieszenie akcji serca oraz ostrą niewydolność nerek. GIS ostrzega, że substancja uzależnia, a jej używanie prowadzi do rozwoju chorób psychicznych.

W przypadku podejrzenia spożycia, Sanepid radzi niezwłocznie wezwać pomoc medyczną i w razie konieczności przystąpić do udzielania pierwszej pomocy. 

ZOBACZ GALERIĘ: POLSKA POLICJA SIĘ ZBROI
Dodał(a): Adam Barabasz/ fot. Główny Inspektorat Sanitarny Czwartek 27.02.2020