Ryfa Ri: "Bardziej hip-hopowa może być pani z kiosku, niż niejeden raper" [WYWIAD]

Rapuje, tańczy, a ekipa WCK, do której należy, to niekwestionowana definicja hip-hopu. Pogadaliśmy o muzyce, celebryckim świecie i tym, dlaczego młodzi raperzy tak często mają problem ze starszymi kolegami po fachu i na odwrót, dlaczego dla weteranów rap-sceny zachowanie nowicjuszy bywa niezrozumiałe. Sprawdźcie wywiad z Ryfą!
IMG_2266.jpg

Patrycjusz Pasik: Gdzie twoim zdaniem leży granica między rapem, a hip-hopem?
RYFA RI: To jest ekstra temat (śmiech). Jest wiele podejść do tego tematu, ale ja osobiście uważam, że hip-hop to jest to, co się czuje. Bardziej hip-hopowa może być Pani, która sprzedaje gazety w kiosku niż niejeden raper. Hip-hop to jest pewna wartość, pewnego rodzaju komuna, co nie kojarzy się po polsku dobrze, ale jest to pewne community. Hip-hop to jest tak naprawdę wszystko, co człowiek sobie wymyśli i życie wg. tego. A jeżeli rap to jest picie Henessy’iego i wysypywanie kokainy na cycki jakiejś czarnej dziewczyny, to jest to wszystko, co jest zaprzeczeniem hip-hopu w jego rdzennej formie. Tak to wygląda w mojej opinii. Hip-hop to jest dla mnie taki twór, w którym artysta się zastanawia nad tym, co wypuszcza na świat. Rap tego nie robi.
Patrycjusz Pasik: A propos oceniania hip-hopu, śledziłaś ostatnie Popkillery? 
RYFA RI: Szczerze mówiąc nie. Przeczytałam, kto otrzymał nagrody. Gratuluję wszystkim, bardzo się cieszę. Nie dotarłam na samą galę, bo oglądaliśmy wtedy z ekipą WCK „Skandal. Ewenement Molesty”, ale byliśmy na afterze. Potańczyliśmy. Było miło. 

Patrycjusz Pasik: Co sądzisz na temat opinii kolegi rapera Szpaka, który stwierdził, że starsi raperzy są wywyższani, a młodzi są hejtowani tylko dlatego, że są młodzi? 
RYFA RI: Słyszałam o tym. Generalnie nie wiem, o co chodzi Szpakowi. Rozumiem, że go może coś tam boleć, bo on wychodzi ze swojego punktu na świecie. Moim zdaniem, jeżeli stara gwardia drze się jak OG’s odbiera statuetkę, to jest to git. Pytanie, co robią ziomki młodych artystów, gdy oni odbierają statuetkę. 
Zobacz całą rozmowę poniżej:
patrycjusz.jpgO AUTORZE:
Patrycjusz Pasik - nasz człowiek, który od lat interesuje się hip-hopem. O polskiej scenie wie wszystko. Na każdą życiową sytuację znajdzie jakiś rap-cytat. Ostatnie 3 dychy wyda nie na obiad, a na nową rapową płytę. Zawodowo zajmuje się czymś całkowicie innym, dzięki czemu wszystko, co od niego otrzymacie, zawsze będzie niewymuszone i pełne zajawki.


Dodał(a): Patrycjusz Pasik / fot.: Eliza Kos Wtorek 06.10.2020