Rekordy w branży legalnych konopi. Są polskie prognozy

Legalna marihuana to temat, który wzbudza wiele emocji. Choć wciąż ma wielu przeciwników, to w faktem jest, że na rozwija się wielki biznes na światową skalę, a tempo jego wzrostu jest zdumiewające.
iStock-1089974754.jpg

2019 rok był jednym z najlepszych dla producentów legalnych konopi – ich sprzedaż wzrosła o 45% i osiągnęła poziom 15 miliardów dolarów. Tak duży wzrost jest skutkiem zalegalizowania używki w takich stanach jak Kolorado, Waszyngton czy Massachusetts. Dodatkowo zanotowano olbrzymi skok sprzedaży w Kanadzie.

Specjaliści przewidują, że legalizacja rekreacyjnego użytkowania konopi w Illinois i Maine spowoduje kolejny wzrost sprzedaży, który jest prognozowany na poziomie 38%.

To jedynie dane z kontrolowanego i legalnego sektora. Szacunkowa wartość całego rynku (legalnego i tego nieco mniej) może wynosić nawet 150 mld dolarów. Założenia analityków przewidują, że legalna sprzedaż marihuany wzrośnie do 77% całkowitej sprzedaży już w 2025 roku.

ZOBACZ TAKŻE: BUDŻET NA MINUSIE. AKCYZA NIE NIWELUJE KOSZTÓW PICIA

Warto zaznaczyć, że produkty na bazie kannabinoidów cieszą się coraz większą popularnością, czego dowodem są wyrastające jak grzyby po deszczu kolejne marki oferujące produkty zawierające substancje pochodzące z konopi – głównie CBD, czyli związek występujący w kopiach niemający działania psychoaktywnego. CBD pojawia się w takich produktach jak kosmetyki, leki, napoje a nawet chleb (ten ostatni był sprzedawany przez supermarket Carrefour w Belgii).

Europejski rynek jest obecnie wyceniany na ok. 70 mln dolarów. W Polsce marihuana medyczna jest legalna od 2017 roku, a eksperci szacują, że rynek legalnego obrotu kopiami indyjskimi nad Wisłą przekroczy poziom 2 miliardów dolarów w 2028 roku.

Dodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Wtorek 21.01.2020