Rapsy Andrzeja Dudy. Wyjaśniamy, o co chodzi z tą mgłą...

“Nie pytają cię o imię, walczą z ostrym cieniem mgły” – tak prezydent odpowiedział na wyzwanie rzucone przez rapera Zeusa. Nagrał "hip-hopowy" kawałek i teraz cały polski internet zastanawia się, co autor miał na myśli.
DUDA RAP.png
Andrzej Duda nie przestaje zaskakiwać. Niedawno prezydent został Tiktokerem i zachęcał młodzież do wzięcia udziału w zawodach e-sportowych. Teraz sam dołączył do wyznawania #Hot16Challenge2. Zapomniał jednak dołączyć do niego interpretację.

Internautów zastanawiających się, o co chodziło prezydentowi, postanowił oświecić prof. Jan Hartman. Na swoim Twitterze wyjaśnił, że słowa "Nie pytają Cię o imię, kiedy walczysz z ostrym cieniem mgły" pochodzą z Talmudu.

Pełny tekst kawałka przygotowanego przez prezydenta:
"Nie pytają cię o imię, walczą z ostrym cieniem mgły x3
To jest maj, nie pachnie Saska Kępa,
Może ktoś to gdzieś przewidział, ale wróżba raczej tępa.
Nie pytają cię o imię, walczą z ostrym cieniem mgły x3
Ostre niebo tu i teraz, ostra ziemia, ostry kurz.
Wczoraj znika w nieostrości, jutro, dzisiaj, zaraz już.
Nie pytają cię o imię, walczą z ostrym cieniem mgły x3
Ciepły wieczór, bez ciemności, trawa spokój, my i wy,
My i wy. My to oni, oni my.
Nie pytają cię o imię, walczą z ostrym cieniem mgły x3
Mocne ręce ratowników, wszyscy razem – chwała im!
wszyscy razem – chwała im!
Mocne ręce ratowników, wszyscy razem – chwała im!
Nie pytają cię o imię, walcząc z ostrym cieniem mgły
Mocne ręce ratowników, wszyscy razem – chwała im!"SPRAWDŹ: O co chodzi z #Hot16Challenge 2

Talmud jest jedną z podstawowych ksiąg judaizmu, a zarazem komentarzem do biblijnej Tory, który wyjaśnia Żydom, jak przestrzegać praw zawartych w księdze. Można to porównać do chrześcijańskiego katechizmu.

Hartman zaznaczył jednak, że nie jest to najlepsze tłumaczenie, ale ogólnie chodzi w nim o to, że “Szatan nie chce znać Pana” – tłumaczy profesor. Teraz pozostaje rozwikłać zagadkę, czemu prezydent zdecydował się akurat na cytat z żydowskiej księgi.


Natomiast już teraz wiemy, że występ prezydenta nie spodobał się krytykom. Ich zdaniem to paradoks, że człowiek, który przekazał 2 mld na TVP zamiast na służbę zdrowia, teraz bierze udział w wyzwaniu, które ma jej pomóc.

Wiemy także, komu prezydent rzucił wyzwanie. Andrzej Duda nominował Marylę Rodowicz, Sebastiana Karpiel-Bułeckę, zespół Pectus, Golec uOrkiestrę i… premiera Mateusza Morawieckiego.


Dodał(a): Konrad Siwik / fot. youtube Wtorek 12.05.2020