Ranking zaufania. Ta grupa zawodowa jest oceniana gorzej od polityków

Jak się okazuje, są zawody w naszym kraju, które cieszą się naprawdę dużym poważaniem wśród obywateli. Co ciekawe Polacy są mało ufni w stosunku do dość świeżej profesji, która cały czas się rozwija.
iStock-1286717330.jpg


Nie ma co ukrywać, że zawód, jaki wykonuje dany człowiek, może zdradzić chociaż trochę jaką ma osobowość lub czym kieruje się w życiu, co go interesuje. Firma SW Research zdecydowała się na przygotowanie rankingu, w którym pokazano zawody cieszące się największym poważaniem oraz najmniejszym wśród Polaków. Pod uwagę wzięto głosy 1046 dorosłych rodaków.

Od lat największym szacunkiem darzymy strażaków, aż 83,1 proc. jest takiego samego zdania. Na nasze uznanie mogą liczyć również ratownicy medyczni (81,1 proc.), pielęgniarki (73,8 proc.) oraz lekarze (70,3 proc.). Prawdopodobnie służba zdrowia mogła zyskać w oczach niektórych rodaków ze względu na swój wkład w sytuację związaną z koronawirusem.

Kolejnymi zawodami, które są uznawane za poważane to m.in. profesor uniwersytetu, robotnik wykwalifikowany, szewc, górnik, inżynier pracujący w fabryce, rolnik czy pracownik sprzątający.

Największą nieufność wśród Polaków wzbudzają influencerzy (17,1%) YouTuberzy (15,6%), którzy byli nieco wyżej w porównaniu do działaczy partii politycznej (15,4 proc.), którzy zajęli ostatnie miejsce w opisywanym rankingu.

Warto dodać, że od przedstawicieli social mediów lepiej oceniani przez Polaków byli nawet posłowie, radni, ministrowie, księża, urzędnicy czy policjanci. Badanie pokazuje, że w dobie tzw. influencer marketingu jesteśmy świadomi, iż profile wielu osób na social mediach stały się wielkimi banerami reklamowymi.

Dodał(a): Kamil Nowicki Poniedziałek 17.05.2021