Ranking: na ile stać mieszkańców UE. Polska w tyle

Eurostat sprawdził, jak na tle mieszkańców Uni Europejskiej zarabiają Polacy i ile mogą za to kupić. Okazuje się, że wcale nie jest kolorowo.
iStock-1032081906.jpg

Do porównania zarobków pomiędzy krajami, w których obowiązują inne waluty, służy PPS (pruchasing power standard), czyli standard siły nabywczej. W teorii oznacza to, że za 1 PPS można kupić taką samą część określonego koszyka produktów i usług. Kurs PPS to wypadkowa relacji cen w danej gospodarce do uśrednionego poziomu cen w całej Unii.

Dla ekonomistów jest to o tyle ważne narzędzie, że prezentuje nie  tylko to, ile zarabiają konkretne nacje, ale też uwzględniają koszty życia. Jak w takim ujęciu prezentują się Polacy?

CZYTAJ TAKŻE: PODATEK CUKROWY. WIEMY, ILE PODROŻEJĄ NAPOJE

Jeśli wyprzedzanie pogrążonej w kryzysie Grecji można uznać za szczególne osiągnięcie, to możemy być dumni. Oprócz tego za Polska w zestawieniu plasuje się Estonia, Rumunia, Łotwa, Węgry. Cały ranking zamyka Bułgaria.

Po środku listy znajduje się Szwecja i Włochy, które stanowią wzorcowy wynik dla całej Europy. Pierwsze miejsce należy oczywiście do Luksemburga, druga jest Szwajcaria – choć kraj nie należy do UE został uwzględniony w rankingi. Pierwsza trójkę zamykają Niemcy. 

Poniżej kompletne zestawienie (z uwzględnieniem Wielkiej Brytanii i Norwegii).

1. Luksemburg 
2. Szwajcaria 
3. Niemcy 
4. Norwegia 
5. Austria 
6. Belgia 
7. Holandia 
8. Francja 
9. Dania 
10. Wielka Brytania 
11. Finlandia 
12. Szwecja 
13. Włochy
14. Irlandia
15. Hiszpania 
16. Cypr
17. Czechy 
18. Słowenia 
19. Litwa 
20. Portugalia 
21. Słowacja 
22. Polska
23. Estonia
24. Grecja
25. Rumunia 
26. Łotwa


Dodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Wtorek 11.02.2020