Ranking Forbesa. Najbardziej wpływowi polscy influencerzy

"Influenza" po angielsku oznacza grypę, co dobitnie podkreślił w utworze o takim tytule Taco Hemingway. I rzeczywiście zjawisko influencerów można nazwać grypą, a nawet rakiem, który zjada mózgi polskiej młodzieży.
influenza.png
Forbes od lat ma zwyczaj publikowania rankingów, w których znajdują się najznamienitsze osobowości tego świata. Od obrzydliwie bogatych facetów z kryzysem wieku średniego, po – jak się okazuje – influencerów wątpliwej znamienitości, mówiących nam jak mamy żyć, choć sami egzystują bardziej w sieci niż w rzeczywistości.

Nawet fani celebrytów przyznają, że ich rekomendacje wpływają na nich jak ścieki do Wisły. Są nimi zalewani z każdej strony, ale na szczęście potrafią sami odróżnić szambo od wód Grenlandii. Tym samym, zamiast kupować produkt, za którego reklamę “wpływowicz” dostał okrągłą bańkę, wolą kierować się własnym doświadczeniem.

Oczywiście wśród osobistości polskiego internetu znajdą się perełki takie jak Robert Lewandowski, który zajął zaszczytne pierwsze miejsce. Do piłkarza, który cieszy się uznaniem na całym świecie, nie można się przyczepić, bo świetnie kieruje swoją karierą, a przy tym jest wyjątkowo skromny i nie gwiazdorzy, w przeciwieństwie do niektórych kolegów z murawy.


Między nim a jego żoną stanęło sześcioro influencerów/youtuberów znanych głównie z tego, że są znani. Anna Lewandowska zajęła ósme miejsce w zestawieniu. Za nią znów mamy kilkoro youtuberów, pomiędzy których wcisnęła się aktorka Julia Wieniawa (12. miejsce), a za którymi stoi koleżanka z branży "Lewej" – Ewa Chodakowska (14. miejsce) i kolejno podróżniczka Martyna Wojciechowska (15. miejsce).

Rzeczywiście, spora część pań w zestawieniu Forbesa zasłużyła na swoje miejsce w szeregu. Można do nich zaliczyć także Maffashion (17. miejsce), która otworzyła drzwi do second-handów, a wyszła z nich ubrana w stylizacje od najlepszych projektantów. Tym samym przetarła drogę innym dziewczynom nazywanych już archaicznie “szafiarkami”.


Dalej mamy Dżoanę Krupę (18. miejsce), która też zapracowała na swój sukces, kolejnych youtuberów, Magdę Gessler (22. miejsce), bez której świat nie były tak smaczny, CLEO (23. miejsce), dzięki której "wiemy jak nasze na nas działa"  i naszego faworyta Krzysztofa Gonciarza (24. miejsce). Człowieka renesansu, który był youtuberem, zanim to stało się modne, trzeba docenić za całokształt twórczości i chociażby ostatnią walkę z "niegrzecznymi ciężarówkami".


Nie ma jednak wątpliwości, że w całym rankingu Forbesa dominują młodzi youtuberzy (często przed 30) tworzący treści trafiające przede wszystkim do najmłodszych internautów. A przyciągnięcie przed ekrany pokolenia wychowanego na internecie nie bywa łatwiejsze niż przekonanie do siebie dojrzałego odbiorcy. W dużej mierze to właśnie dzieciaki nabijają im liczniki, dzięki którym znaleźli się w prestiżowym zestawieniu.

Poniżej prezentujemy ranking:
 1. Robert Lewandowski – piłka nożna
 2. Friz – youtube
 3. Stuu Burton – youtube
 4. Blowek – youtube
 5. Deynn – fitness
 6. Fit Lovers – youtube/fitness
 7. Sylwia Przybysz – youtube/muzyka
 8. Anna Lewandowska – fitness
 9. Little Monster – youtube
 10. Rezi – youtube
 11. Red Lipstick Monster – youtube/uroda
 12. Julia Wieniawa – film/muzyka
 13. Agnieszka Grzelak – youtube
 14. Ewa Chodakowska – fitness
 15. Martyna Wojciechowska – podróże
 16. Ola Nowak – youtube
 17. Maffashion – moda
 18. Joanna Krupa – moda 
 19. JDabrowsky – youtube
 20. Sylwia Lipka – youtube/muzyka
 21. Dawid Kwiatkowski – muzyka
 22. Magda Gessler – kuchnia
 23. CLEO – muzyka
 24. Krzysztof Gonciarz – "wszystko"
 25. Magda Bereda – youtube/muzyka


Dodał(a): Konrad Siwik / fot. Instagram Wtorek 01.09.2020