Pustak na pustaku to przeżytek. Tak się drukuje domy z betonu

Sztuczna inteligencja inne technologie mogą wygryźć z rynku osoby zajmujące się pracą intelektualną. Mogłoby się wydawać, że budowlańcy wykonujący robotę fizyczną raczej nie będą w tym przypadku zagrożenia. Okazuje się jednak, że może ich zastąpić gigantyczna drukarka 3D.
dom 3d.jpg
W Beckum w Nadrenii Północnej-Westfalii trwa drukowanie pierwszego w Niemczech budynku mieszkalnego. Duża drukarka ze specjalną dyszą do betonu warstwa po warstwie tworzy ściany dwupiętrowego domu jednorodzinnego.

Sprawdź: Najpiękniejszy ceglany budynek na świecie stoi w Katowicach. Wygrał międzynarodowy konkurs

Ministerstwo budownictwa państwowego dofinansowało ten pilotażowy projekt kwotą 200 tys. euro (ok. 900 tys. zł). Ma także nadzieję, że jego ukończenie pozwoli na zdobycie doświadczenia, które będzie przykładem dla całej branży budowlanej.

Dzięki drukarce budowa idzie szybciej i elastycznej, bo wyklucza ona konieczność układania pustaka na pustaku przez żywych pracowników, którzy podczas pracy najzwyczajniej się męczą. Maszyna nie ma takiego problemu.


Budowniczy nadzorujący jej pracę zdradza, że drukuje ona metr kwadratowy w pięć minut. Nałożone warstwy mają zaledwie kilka centymetrów grubości. Ogólnie rzecz biorąc, drukarka powinna zapewnić zmniejszenie zasobów wymaganych do budowy.
Dom z drukarki 3D ma mieć ostatecznie 80 metrów kwadratowych na parterze. Pierwsze ściany budynku już stoją i niebawem maszyna przejdzie do drukowania piętra, które ma mieć podobną powierzchnię. Według operatora obiekt powinien być wykończony szybciej niż przy użyciu tradycyjnych metod budowy.


Dodał(a): Konrad Siwik / fot. Twitter Środa 30.09.2020