Przewodnik alkoholowy

UWAGA: po przeczytaniu tego artykułu nie wsiadaj za kółko! Lepiej zamów taksówkę...

Przewodnik alkoholowy

Możesz przejść przez życie trzeźwy, gardzić piciem i próbować bawić się dobrze bez alkoholu. Przy okazji zaoszczędzisz mnóstwo kasy, za którą możesz kupić sobie porządnego Hyundaia. Albo możesz konsumować napoje wyskokowe w ilościach hurtowych i pewnego dnia sprzedać butelki. A za uzyskane pieniądze kupić ultrafajne Maserati. Która z opcji odpowiada ci bardziej? Zapoznaj się z najsmaczniejszymi i najbardziej trendowymi sposobami degustacji mocnych alkoholi. Na zdrowie!

WÓDKA - NAJPOPULARNIEJSZY MOCNY TRUNEK
Uwielbiają ją żule i milionerzy. Własne wódczane marki mają raperzy (Jay–Z – „Armadale”, Sean „Diddy” Combs – „Cîroc”), kreatorzy mody („Roberto Cavalli Vodka”) i biznesmeni („Trump Super Premium Vodka”). Ale co tam wielki świat, spójrzmy na własne podwórko. Polacy wydają na nią ponad 7 miliardów złotych rocznie. Wystarczyłoby to na wybudowanie sześciu porządnych stadionów narodowych! Ale dzięki temu możemy być dumni z ilości pitej wódki – wg badań firmy Nielsen wyprzedzają nas w tej kategorii zaledwie trzy kraje! A są to prawdziwe mocarstwa: Rosja (142 mln ludności), Ukraina (46 mln) i USA (301 mln). Gwoli dziejowej sprawiedliwości powiedzmy jeszcze, że wódka została wynaleziona w Polsce i tej wersji jesteśmy gotowi bronić nawet w drodze konfliktu nuklearnego.
NAJLEPSZY DRINK - KRWAWA MARY
Swoją nazwę wódka z sokiem pomidorowym, pieprzem i solą (w wersji rozbudowanej także z sosami tabasco i worcester) zawdzięcza XVI–wiecznej okrutnej królowej Marii I Tudor, która przemocą chciała Anglikom narzucić katolicyzm. Dziś do urządzenia masakry nie potrzeba armii – wystarczy skrzynka wódki i zgrzewka soku.
ZABRONIONE DLA FACETÓW - SEX ON THE BEACH
Drink z wódki oraz soku żurawinowego i ananasowego, a także likieru brzoskwiniowego i kokosowego. Facet trzymający go w ręce zachowuje się jak nieopierzony student, który przyszedł ze swoją dziewczyną na randkę do baru pełnego napalonych gejów. Jednym słowem – ten drink wysyła sprzeczne komunikaty.

„WÓDKA JEST CZYSTA, ZNIEWALAJĄCA I OLŚNIEWAJĄCA. DOKŁADNIE TAK, JAK KOBIETY, KTÓRE MNIE INSPIRUJĄ” - ROBERTO CAVALLI

85 PROCENT MOCNYCH ALKOHOLI SPRZEDAWANYCH W POLSCE TO WÓDKIWHISKY - Z ZIEMI SZKOCKIEJ NA CAŁY ŚWIAT
Dlaczego absolutnie każdy Szkot oddałby przynajmniej jedno jądro za jęczmień? Bowiem z tego zboża powstaje trunek, który jest dla tej brytyjskiej krainy rzeczą ważną niczym dla prawdziwych Polaków Panorama Racławicka, miecz Szczerbiec i scenariusze Ilony Łepkowskiej razem wzięte! Choć uwielbienie tego trunku jest dosłownie bezgraniczne – napoje o tej nazwie powstają także w Kanadzie (np. wielozbożowa whisky Canadian Club) i Japonii (np. wierna jęczmiennej tradycji whisky Yamazaki). Rudy napój stał się ulubionym rekwizytem w hollywoodzkich filmach o prawdziwych mężczyznach i uniwersalnym miernikiem uzależnienia (pity z gwinta świadczy o całkowitym uzależnieniu). Dlatego lepiej pić whisky w czystej postaci, zwłaszcza jeśli masz ciężkiego single malta. Lżejszą whisky – typu blended – dopuszcza się mieszać z lodem bądź niegazowaną wodą mineralną. Zero coli!
NAJLEPSZY DRINK - DIABELSKA TRUCIZNA
Naprawdę koniecznie chcesz zmieszać whisky z czymś innym niż woda? W takim razie zabełtaj ją pół na pół z rumem. Przeżyłeś? Możesz teraz zostać w takim razie nowojorskim gliną.
ZABRONIONE DLA FACETÓW - WŁOSKI OGIER
Łyskacz zestawiony z likierem Campari, słodkim wermutem, gorzką wódką Angostura i cytryną. Jeśli ci smakuje, to uważaj, bo miłośnikom tych drinków zrastają się brwi i obniża czoło.

„NAJBARDZIEJ NA ŚWIECIE LUBIĘ, GDY MOJA WHISKY JEST STARA, A MOJE KOBIETY SĄ MŁODE” - ERROL FLYNN

26 BUTELEK WHISKY SPRZEDAJE SIĘ CO SEKUNDĘ NA ŚWIECIE

UWAGA! ZAPAMIĘTAJ NA ZAWSZE: WHISKY TO ALKOHOL WYTWARZANY W SZKOCJI, WALII, KANADZIE I JAPONII, WHISKEY NATOMIAST POCHODZI Z IRLANDII BĄDŹ STANÓW ZJEDNOCZONYCH


TEQUILA - LATYNOSKI ŻAR DLA KAŻDEGO
Najpierw wyjaśnienie – tequila jest destylatem sfermentowanego soku wyłącznie agawy błękitnej i produkowana jest w prowincji Jalisco, w tym również w miasteczku Tequila. Mezcal zaś to tequila, tyle że produkowana gdziekolwiek w Meksyku i z jakiejkolwiek agawy. A jak ma się sprawa ze słynnym robakiem w tequili? Otóż ów robak to gąsienica (gusano de maguey), typowa wyłącznie dla mezcalu. Jej obecność w butelce tequili świadczy o tym, że masz do czynienia z kiepskim produktem, stworzonym dla naiwnych amerykańskich turystów. Żadna porządna tequila nie jest zarobaczona! Dobra, dość teorii, bierz w garść butelkę, kawałek cytryny i sól. Ajariwa, jariwa!
NAJLEPSZY DRINK - GORĄCA CZERWONA MAMUŚKA
Drinkowa nowość, która podnieci cię niczym zadbana i napalona czterdziestolatka. Jak zrobić mamuśkę? Mieszasz tequilę z sokiem pomarańczowym i pomidorowym, każdy składnik w tej samej ilości.
ZABRONIONE DLA FACETÓW - MASAKRA
Tequila z likierem Campari i piwem imbirowym. Brzmi groźnie, ale ma się nijak do rzeczy, które wyczyniają np. chłopaki podczas dożynek w Skierniewickiem, gdzie w wyszynku jest tylko tani browar.

„MAM TYLKO DWIE SŁABOŚCI — TEQUILĘ I ŁATWE DZIEWCZYNY” - ROBBIE WILLIAMS

2 KG ZŁOTA I PLATYNY ZDOBIĄ BUTELKĘ TEQUILI AZTEC PASSIONDodał(a): Michał Jośko Wtorek 28.06.2011